EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900

ARiMR: Wszyscy zdążą złożyć wnioski

7 listopada 2007
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa od 9 listopada 2007 r. rozpoczyna przyjmowanie wniosków na działanie „Modernizacja gospodarstw rolnych” w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Wielkość środków przeznaczonych na to działanie w 2007 roku wynosi 360 258 236 euro, co stanowi około 1,36 miliarda złotych. Środki na to działanie wraz z podziałem na województwa zostały opublikowane w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 19 października 2007 roku „w sprawie podziału środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.”, (Dz.U. Nr. 201 z 30 października 2007 roku poz. 1460). Do przeliczenia środków z euro na złotówki należy przyjąć kurs wymiany, 1 euro = 3,7785 zł. ARiMR szacuje, że w ramach tego naboru Oddziały Regionalne przyjmą w całej Polsce około 20 000 wniosków. Wszyscy zainteresowani działaniem – Modernizacja gospodarstw rolnych, którzy chcą złożyć wnioski będą mieli taką możliwość.

 Koperty finansowe na poszczególne województwaARiMR poda do publicznej wiadomości informację, do kiedy będą przyjmowane wnioski na modernizację gospodarstw rolnych. Decyzja taka w sprawie każdego regionu będzie podejmowana, gdy suma środków, o które ubiegają się rolnicy w złożonych wnioskach przekroczy 120% kwoty przeznaczonej dla danego województwa, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poda tę informację do publicznej wiadomości. Dzień roboczy następujący po dniu, w którym podana zostanie taka informacja, będzie ostatnim dniem przyjmowania wniosków w danym regionie. Termin zakończenia przyjmowania wniosków na modernizację gospodarstw rolnych w każdym województwie może być inny. Informacje docierające z Oddziałów Regionalnych wskazują, że różne jest zainteresowanie tym działaniem w poszczególnych regionach.

Oddziały Regionalne ARiMR będą 9 listopada pracowały do godziny 22, a jeżeli będzie taka potrzeba to nawet dłużej. Zostaną stworzone dodatkowe stanowiska do przyjmowania wniosków. Każdy Oddział ARiMR, w zależności od specyfiki regionu, stworzy nawet 30 – 40 stanowisk, które będą obsługiwały rolników składających wnioski. Każdy Odział Regionalny będzie przygotowany do przyjęcia w ciągu jednej godziny do 300 wniosków.

W wielu miastach wojewódzkich przed Oddziałami Agencji osoby zainteresowane złożeniem wniosków wpisują się na listy. Wyznaczone osoby pełnią dyżury i czuwają na tym, aby nowo zgłaszający się rolnicy, byli wpisywani na kolejnych miejscach na tej liście. Członkowie „komitetów kolejkowych” nie ukrywają, że swój czas na dyżury przy liście dobrowolnie poświęcają po to, aby znaleźć się w pierwszej grupie rolników, od których Oddział Regionalny przyjmie wnioski i „wtedy będą mieli większy spokój wyczekując na przydział środków na modernizację gospodarstwa”. Podkreślają oni jednocześnie, że „komitet kolejkowy zadba o to, aby kolejność z listy była przestrzegana przy przyjmowaniu wniosków. Żadne gwarancje nie zmienią ich postępowania, zmierzającego do zachowania porządku przed Oddziałami Regionalnymi i zapanowania nad emocjami, jakie mogą towarzyszyć przy składaniu wniosków, bo sprawy dotyczyć będą niemałych pieniędzy”.

Z dofinansowania na „Modernizację gospodarstw rolnych” może skorzystać osoba fizyczna i osoba prawna, prowadząca działalność rolniczą w produkcji roślinnej lub zwierzęcej. Ubiegający się o pomoc finansową muszą spełnić określone warunki. Jednym z nich jest posiadanie gospodarstwa rolnego o żywotności ekonomicznej wynoszącej co najmniej 4 ESU.


POWIĄZANE

Oficjalnie zostało potwierdzone, że Rada Nadzorcza Krajowej Grupy Spożywczej w d...

Krajowa Rada Izb Rolniczych informuje, że jest organizatorem wypoczynku letniego...

Na wniosek wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka pre...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę