ARR: Kolejne partie zbóż na rynek

16 listopada 2006

Kolejne partie zbóż z magazynów interwencyjnych UE są sprzedawane na rynek wewnętrzny Unii Europejskiej. Polska prowadzi sprzedaż pszenicy i jęczmienia.

Na kolejnym przetargu z polskich magazynów zostało sprzedane ponad 2 tys. ton pszenicy po cenie 152 EURO/t. Agencja Rynku Rolnego wystawi do sprzedaży blisko 45 tys. ton pszenicy i ponad 40 tys. ton jęczmienia. Następny przetarg w środę. Decyzje o sprzedaży ziarna podejmuje Komitet Zarządzający ds. Zbóż Unii Europejskiej.

W innych krajach członkowskich ceny sprzedaży zbóż z magazynów interwencyjnych były na wysokim poziomie. Za duńską pszenicę przedsiębiorcy płacili 146 EURO/t, za niemiecką 151,5 EURO/t, zaś za fińską i szwedzką – odpowiednio 141 i 146 EURO/t. Jęczmień był sprzedawany z magazynów interwencyjnych po cenie od 124 EURO/t (Austria) do 153 EURO/t (Szwecja). W Niemczech cena tego ziarna wyniosła ponad 136 EURO/t. Niemieckie żyto uzyskało cenę 140 EURO/t. Sprzedaż kukurydzy na rynek wewnętrzny jest prowadzona w dwóch krajach członkowskich UE – na Słowacji i Węgrzech. Do agencji węgierskiej nie wpłynęły oferty zakupu zbóż podczas ostatniego przetargu, natomiast na Słowacji ziarno kukurydzy zostało wycenione na 117 EURO/t. Kolejne przetargi w najbliższą środę.

W całej UE sprzedaży podlega obecnie ponad 2,2 mln ton zbóż.

W magazynach interwencyjnych Komisji Europejskiej w całej Europie jest 7,3 mln ton zbóż (1,6 mln ton pszenicy, prawie 5 mln ton kukurydzy i niespełna 1 mln ton jęczmienia).


POWIĄZANE

Krajowa Rada Izb Rolniczych informuje, że jest organizatorem wypoczynku letniego...

Na wniosek wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka pre...

Ponad dwustu dolnośląskich sołtysów przyjechało w czwartek, 10 marca do Wrocławi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę