A_john_dere _023
a_bio-expo_ptak_750

ARR sprzeda 150 tys. ton pszenicy na rynek wewnętrzny UE

31 maja 2006

Komisja Europejska zgodziła się na sprzedaż 150 tys. ton pszenicy z zapasów interwencyjnych Agencji Rynku Rolnego (ARR). Pierwszy przetarg zaplanowany jest na 7 czerwca - poinformował PAP we wtorek rzecznik prasowy ARR Radosław Iwański.

Iwański zaznaczył, że KE nie wydała jeszcze rozporządzenia w tej sprawie, jednak jest niemal pewne, że taka decyzja zapadnie w najbliższych dniach.

Jak podkreślił rzecznik, po raz pierwszy odbędzie się sprzedaż pszenicy na rynek wewnętrzny Unii. Dotychczas odbywały się przetargi na zakup zbóż od ARR, ale z przeznaczeniem na eksport na rynki trzecie. Cena sprzedaży ziarna będzie nie mniejsza niż cena interwencyjna tj. 104,53 euro za tonę. Przetargi będą odbywały się w każdą środę czerwca.

Jak wyjaśnił Iwański, KE wyraziła zgodę na sprzedaż pszenicy na wniosek Polski. Argumentem za podjęciem takiej decyzji był wzrost popytu na ziarno, co spowodowało wzrost cen pszenicy. Sprzedaż na ustabilizować polski rynek.vPonadto, jak zauważył rzecznik, w innych krajach UE np. na Węgrzech ceny pszenicy są niższe, więc może to skusić część odbiorców do przywozu zboża. "Lepiej jest sprzedać ziarno z magazynów interwencyjnych i zwolnić miejsce dla następnych partii zbóż, niż doprowadzić do importu" - powiedział Iwański.

Iwański przypomniał, że interwencyjny skup zbóż trwa do końca maja. Do 28 maja do ARR przedsiębiorcy złożyli oferty na sprzedaż 865 tys. ton ziarna, w tym 590 tys. ton pszenicy, 143 tys. ton jęczmienia i 131 tys. ton kukurydzy. Do magazynów zostało przyjęte 667 tys. ton zbóż. Łącznie w magazynach Agencji jest obecnie nieco ponad 1 mln ton zbóż.

Rzecznik dodał, że w tym sezonie ARR sprzedała 185 tys. ton pszenicy na eksport na rynki trzecie oraz 210 tys. ton kukurydzy na rynek wewnętrzny Unii.vW sumie w sezonie 2005/2006 do ARR prawdopodobnie trafi ok. 900 tys. ton zbóż, tj. o ok. 10 proc. mniej niż w ubiegłym roku. Agencja prognozowała, że tegoroczny skup wyniesie tyle samo co w 2004/2005 - czyli 1 mln ton.


POWIĄZANE

Oficjalnie zostało potwierdzone, że Rada Nadzorcza Krajowej Grupy Spożywczej w d...

Krajowa Rada Izb Rolniczych informuje, że jest organizatorem wypoczynku letniego...

Na wniosek wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka pre...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę