aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Chcą wniosków do końca października

17 września 2007
Zarząd Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej złożył prośbę do Krajowej Rady Izb Rolniczych o wydłużenie do końca października 2007 r. terminu składania wniosków o przyznanie rekompensaty dla producentów mleka. Poniżej znajduje się treść pisma wysłanego do KRIR.

Zarząd Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej, działając w imieniu producentów rolnych województwa warmińsko-mazurskiego, wnioskuje o podjęcie pilnych działań mających na celu wydłużenie do końca października 2007 r. terminu składania wniosków o przyznanie rekompensaty dla producentów mleka, którzy rezygnują z indywidualnej ilości referencyjnej.
Każdy dostawca hurtowy lub bezpośredni, który zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa zobowiąże się do zaprzestania produkcji mleka i wprowadzania go lub jego przetworów do obrotu oraz zrzeknie się indywidualnej ilości referencyjnej (IIR) może w zamian otrzymać rekompensatę finansową.
Na podstawie art. 23c ust 6 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych (tj. Dz.U. z 2005 r. Nr 244 poz. 2081 z póź. zm.) wnioski można składać do właściwego terenowo oddziału Agencji Rynku Rolnego od 1 do 15 września br. na określonym przez Agencję formularzu. Tak więc, zainteresowany producent w praktyce miał tylko dwa tygodnie na złożenie wniosku do ARR.

Zasady cofnięcia indywidualnej ilości referencyjnej oraz sposób przyznania rekompensaty zostały wprowadzone ustawą z dn. 15 czerwca 2007 r. o zmianie ustawy o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych oraz niektórych ustaw (Dz. U. z 2007 r. Nr 115 poz. 794), zaś zgodnie z art. 8 nowelizacji weszły w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia ustawy, czyli w dniu 14 lipca 2007 r.

Okres letni oraz początek jesieni, to czas natężonych prac polowych, podczas których rolnicy skupieni na prowadzonej przez siebie działalności w niewielkim stopniu śledzą wprowadzane w pośpiechu zmiany legislacyjne. Należy także podkreślić, że decyzja o wycofaniu się z produkcji mleka, która jest jedną z wysokoinwestycyjnych produkcji rolniczych, nie jest decyzją łatwą i musi zostać starannie przemyślana oraz skalkulowana przez rolnika. W jej wyniku rolnik nie będzie miał już możliwości sprzedaży wyprodukowanego mleka, a więc musi sprzedać posiadane bydło mleczne. Takie nagłe ruchy czynione przez wielu rolników powodują znaczy spadek ceny bydła mlecznego, na którym rolnicy dodatkowo tracą.

W związku z powyższym, zdaniem samorządu rolniczego Warmii i Mazur, konieczne jest wydłużenie obecnego terminu do 31 października 2007 r. lub o ile termin wyznaczony w art. 23c ust 6 już minie, przywrócenie go lub wyznaczenie nowego.POWIĄZANE

Klienci Poczty Polskiej mogą skorzystać z nowej usługi dotyczącej przesyłek reje...

Oficjalnie zostało potwierdzone, że Rada Nadzorcza Krajowej Grupy Spożywczej w d...

Krajowa Rada Izb Rolniczych informuje, że jest organizatorem wypoczynku letniego...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę