Adama_poleposition_15.03_30.04

Dopłaty bezpośrednie - błędy w kampanii informacyjnej ARiMR

27 października 2003

Jak już informowaliśmy, w całej Polsce trwa akcja szkoleniowa. Rolnicy wypełniają wnioski, przepisują dane z ewidencji gruntów i rysują plany pól po to, aby wiosną przyszłego roku skorzystać z dopłat bezpośrednich.

Aby pomóc im w liczeniu, ARiMR wydrukowała poradniki. We wstępie do nich Wojciech Pomajda, prezes agencji napisał: "oddajemy (...) broszurę zawierającą podstawowe, najbardziej użyteczne informacje dotyczące dopłat do gruntów rolnych (...)". 
 
Niestety, oprócz praktycznych wskazówek, wydawnictwo zawiera błędy. – Autorzy źle definiują działkę rolną. Na przykład nazywają nią teren, na którym znajduje się siedlisko – mówi jeden z pracowników ARiMR. 
 
Broszura była przygotowana w pośpiechu. Błędy wynikają z rozbieżności w interpretacji rozporządzenia Komisji Rolnictwa w sprawie jednolitych dopłat bezpośrednich – wyjaśnia Iwona Musiał, rzecznik ARiMR. 
 
Część pomyłek to wina drukarni. Agencja nie policzyła jeszcze, ile bubli jest już u rolników. Ale tylko w Kujawsko-Pomorskiem trafiło do nich 6 tys. sztuk. 
 
Druk został wstrzymany – informuje Iwona Musiał. – W ciągu najbliższych dni do regionalnych oddziałów agencji trafią nowe broszury. Na razie nie wiadomo, ile na pomyłkach straciła ARiMR. - Wydrukowaliśmy tylko część nakładu, więc umowa z drukarnią nie została zrealizowana do końca – tłumaczy rzecznik agencji. 
 
Do tej pory szkolenia nie cieszyły się zainteresowaniem rolników. W regionie średnia frekwencja wyniosła ok. 50 proc. – W niektórych sołectwach na szkolenie przyszły dwie - trzy osoby – mówią doradcy. 
 
Zabrakło dobrej kampanii informacyjnej – przyznają w agencji. – Ale w najbliższym dniach obecność gospodarzy wzrośnie do 60-80 procent.


POWIĄZANE

Mieszkanko wsi, działaj z nami na rzecz podniesienia znaczenia roli kobiet w roz...

1. kwietnia 2021 r. rozpocznie się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań ...

Uprzejmie informujemy, że 24 grudnia 2020 r. placówki ARiMR (Biura Powiatowe; Od...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę