CTR_80917

Edukacja dla sołtysa

22 kwietnia 2004

Od 1 maja zmienią się zasady funkcjonowania polskiego rolnictwo. W tej sprawie odbyło się szkolenie dla sołtysów. Wzięło w nim udział ponad 60 osób z powiatu.

Dopłaty bezpośrednie, renty strukturalne, zalesianie - wczoraj szczegóły tych zadań mogli poznać sołtysi z powiatu szczycieńskiego. Przybliżyli je im pracownicy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Ośrodka Doradztwa Rolniczego. - Szkolenie zostało skierowane do sołtysów, bo oni te informacje przekażą pozostałym rolnikom - mówi Leszek Mielczarek, dyrektor ARiMR oddział w Szczytnie. - Szkoda tylko, że na spotkanie przyszło ich tak niewielu. W powiecie szczycieńskim mamy bowiem, aż 129 sołtysów. Myślę, że przyczyniła się do tego trochę pogoda. Sprzyja pracom w polu, a nie szkoleniom.

Pracownicy Agencji zwracali głównie uwagę na składanie wniosków o dopłaty bezpośrednie. - Wbrew pozorom rolnicy nie mają na to zbyt dużo czasu (wnioski przyjmowane są od 15 kwietnia do 15 czerwca - przyp. red.) - przestrzega Leszek Mielczarek. - Do tej pory tych wniosków nie wpłynęło zbyt dużo. Obawiamy się, że rolnicy zostawią to na ostatnią chwilę. Przestrzegałbym przed tym, bo nam utrudni to pracę, a rolnikom może przynieść dodatkowy stres.

Rolnicy z powiatu szczycieńskiego są różnie przygotowani do wypełniania i składania wniosków. - Było kilka szkoleń w tej sprawie, ale w dalszym ciągu niewiele z tego rozumiem - żali się pan Józef, rolnik z gminy Rozogi. - Nie wiem, jak wypełnić ten wniosek. W dokumentach o dopłaty nie może być żadnych nieścisłości. Wszystko musi być opisane z aptekarską dokładnością, w przeciwnym razie nici z pieniędzy.

Na spotkaniu poinformowano, że z takimi problemami rolnicy powinni zwracać się bezpośrednio do pracowników Agencji bądź specjalnie przeszkolonych pracowników w urzędach gmin. - Wójtowie i burmistrzowie zatrudnili takie osoby - twierdzi Leszek Mielczarek. - Powinny bezpłatnie pomagać rolnikom. My też jesteśmy do usług.

Urzędnicy prowadzący szkolenie zwrócili też uwagę na fakt, że w środowisku wiejskim jest wiele obaw o najbliższą przyszłość. - Wynika to głównie z nieodpowiedzialnych publicznych wypowiedzi - twierdzi Leszek Mielczarek. - Dlatego niezwykle ważna jest rzetelna informacja, z którą staramy się dotrzeć do rolników.

Współorganizatorem szkolenia było też szczycieńskie starostwo.


POWIĄZANE

Zakup 54 niskoemisyjnych autobusów, budowę parkingów, dróg, ścieżek rowerowych i...

Wiadome było, że nie uda się odwołać Krzysztofa Jurgiela, ale udało się pokazać ...

Wniosek o wotum nieufności wobec ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela jest zas...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę