EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900

Gminne Forum Kobiet Wiejskich

19 czerwca 2002

Kierunki dokonujących się zmian i sytuacja gospodarcza Polski wskazują na to, że obszary wiejskie będą zdane na właściwe, umiejętne wykorzystanie własnego potencjału rozwoju, który w znacznej mierze jest potencjałem ludzkim. 

Nie ma możliwości zapewnienia wzrostu dobrobytu ludności wsi, nowych miejsc pracy i rozbudowy infrastruktury bez zaangażowania się w ten proces lokalnej społeczności, a w szczególności kobiet, podejmujących nowe wyzwania na rzecz poprawy sytuacji materialnej swojej rodziny i zmiany warunków życia i pracy. 

Kobiety wiejskie płacą najwyższą cenę za awans cywilizacyjny. Dominujący jeszcze na wsi tradycyjny model rodziny ogranicza kobiety do roli żon, matek i pomocnic przy prowadzeniu gospodarstwa. Jedną z barier awansu kobiet jest płaszczyzna obejmująca męski świat, który jest na ogół nieprzychylny. Chodzi nie tylko o zwykłą konkurencję, bo z władzą związany jest prestiż i lepsza pozycja materialna, ale o strach przed bezkonkurencyjnością w wielu dziedzinach życia. Dlatego też z inicjatywy Leokadii Fajger członkini Komisji Kobiet i Rodziny Wiejskiej Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej oraz Zespołu ODR w Drawsku Pomorskim i Urzędu Miasta i Gminy w Kaliszu Pomorskim zorganizowano Forum Kobiet Wiejskich, aby podjąć próbę zmiany funkcjonujących stereotypów i pobudzić inicjatywy kobiet w poprawie swojego bytu.

Obradujące na gminnym Forum w  Białym Zdroju kobiety przyjęły do rozpatrzenia następujące tematy:

  1. Próba określenia miejsca i roli kobiety wiejskiej we współczesnej rzeczywistości.
  2. Projektowanie ogródków, oczek wodnych i skalniaków.

Wprowadzenia do tematów dokonały specjalistki z ODR Izabela Dudzińska-Krawczyk i Stefania Samborska-Kozaczuk. Po przedstawionych tematach kobiety przeprowadziły bardzo szeroką i bogatą dyskusję i wymianę poglądów. Spotkanie zostało wzbogacone poprzez udział i informacje przekazane przez gości Forum, tj. Posłankę Małgorzatę Rodhe, Elżbietę Kopczyńską – dyrektorkę KRUS, Waldemara Parczewskiego – dyrektora Biura Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej i Bogdana Klapińskiego z ODR oraz pozostałych gości.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele miasta i gminy Piotr Domański – przewodniczący Rady i sekretarz Urzędu Miasta i Gminy Bożena Cibajn oraz radni i sołtysi wsi.

Uczestnicy spotkania ocenili bardzo wysoko organizację i przebieg Forum oraz uznali, że jest potrzeba kontynuacji podobnych inicjatyw, które bez wątpienia ożywiają środowiska wiejskie.

Echo Zachodniopomorskiej Wsi, nr 3


POWIĄZANE

Oficjalnie zostało potwierdzone, że Rada Nadzorcza Krajowej Grupy Spożywczej w d...

Krajowa Rada Izb Rolniczych informuje, że jest organizatorem wypoczynku letniego...

Na wniosek wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka pre...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę