FestiwalZupSwiata_250817
CTR_80917

Inauguracja sejmików

19 listopada 2002

Na inauguracyjnych sesjach zbierają się nowo wybrane sejmiki . Radni wybiorą marszałków i zarządy województw, a do tego konieczne są koalicje.

Mimo że lewica wygrała wybory w 13 z 16 województw, tylko w jednym – w lubuskim – może rządzić samodzielnie. W pozostałych, jeśli chce rządzić musi szukać koalicjanta. Naturalnym koalicjantem lewicy stała się Samoobrona. Po słynnym porozumieniu w województwie lubelskim, SLD i Unia Pracy zawarły koalicję z partią Andrzeja Leppera także w sejmiku województwa zachodniopomorskiego.

W województwach łódzkim, podlaskim, wielkopolskim i dolnośląskim te trzy ugrupowania będą rządzić wraz z Polskim Stronnictwem Ludowym. Dość egzotyczna koalicja powstała w województwie warmińsko-mazurskim. Tworzą ją SLD, UP, PSL, Samoobrona i Unia Wolności, której działacze startowali w wyborach z list lewicy. To z powodu tego sojuszu z Unii Wolności wystąpił wczoraj jej założyciel i długoletni przewodniczący, Tadeusz Mazowiecki. 

W województwie opolskim koalicja SLD-UP  będzie rządzić z Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Niemców, skupiającym przedstawicieli mniejszości niemieckiej. Na Mazowszu szykuje się koalicja SLD-UP-PSL i Samoobrony – ludowcy wejdą w nią jednak pod warunkiem, że marszałkiem województwa zostanie polityk Stronnictwa, Adam Struzik. Dlatego PSL nie wyklucza także porozumienia z Prawem i Sprawiedliwością oraz Ligą Polskich Rodzin pod tym samym warunkiem – fotel marszałka dla Struzika. 

Także na Śląsku nie ma jeszcze koalicji, ale najbardziej prawdopodobne wydaje się  porozumienie Samoobrony i SLD-UP, które mają w sejmiku większość. W województwie świętokrzyskim możliwa jest koalicja taka, jak na szczeblu centralnym – SLD-UP-PSL. W kujawsko-pomorskim, gdzie trwa pat: możliwa jest koalicja zarówno SLD,  UP i  Samooobrony, gdyby nie to, że Samoobrona nie chce z lewicą, jak i porozumienie PO-PiS-u, LRP-u i partii Leppera oraz gdyby nie to, że PO deklaruje, iż żadnych porozumień z Samoobroną nie będzie. 

W trzech województwach będzie rządzić prawica W sejmiku pomorskim zwycięski PO-PiS ma zamiar utworzyć koalicję rządzącą z dwoma radnymi LPR oraz jednym z PSL. W sejmiku małopolskim umowę o koalicji podpisały PiS, PO i LPR. W nowym sejmiku województwa podkarpackiego możliwa jest koalicja z udziałem LPR, komitetu "Podkarpacie Razem" oraz PSL-u i być może także Samoobrony.


POWIĄZANE

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przejął nadzór nad spółką Elewarr, przygotowu...

W dn. 15 września br. w siedzibie KOWR z wizytą studyjną gościła delegacja urzęd...

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel złożył kolejną wizytę w Krajo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę