Kółka Rolnicze zaskarżyły decyzję PKW

8 maja 2003

Kółka Rolnicze zaskarżyły do Sądu Najwyższego decyzję Państwowej Komisji Wyborczej (PKW), która nie uznała tej organizacji za uprawnioną do skorzystania z bezpłatnego czasu antenowego w ramach kampanii przed referendum europejskim.

PKW zdecydowała, że żaden ze statutowych celów związku nie jest związany z przedmiotem referendum. Odmowę prowadzenia w mediach bezpłatnej kampanii referendalnej otrzymało w sumie 88 organizacji.

Prezes Kółek Rolniczych Władysław Serafin w skardze do Sądu Najwyższego przypomniał, że przedmiotem referendum jest wyrażenie zgody na ratyfikację traktatu europejskiego. Traktat zawiera rozwiązania systemowe, prawne, gospodarcze, ekonomiczne, społeczne, socjalne i kulturalne dotyczące również życia i pracy rolników i ich rodzin.

Związek działa zgodnie z ustawą o społeczno-zawodowych organizacjach rolników, która określa, w jakich sprawach mogą one reprezentować potrzeby i interesy zawodowe i społeczne swoich członków. Cała działalność związku na rzecz rolników i ustawowe cele, które realizuje związek, są bezpośrednio związane z przedmiotem referendum – powiedział Serafin na wtorkowym spotkaniu z dziennikarzami.

Przypomniał, że statut organizacji powstaje na odbywających się co 4 lata zjazdach, więc nie można było przewidzieć, ze formalnym wymogiem udziału w kampanii referendalnej będzie zapisanie w statucie takiego celu. Dodał, że paradoksalnie akceptację PKW uzyskały małe, ad hoc powołane organizacje, które wpisały sobie ten cel do statutu.

– Od dawna prowadzimy prace na rzecz integracji z Unią Europejską. Jako jedyna organizacja rolnicza z Polski otworzyliśmy swoje biuro w Brukseli. Niedawno zostałem wiceprzewodniczącym europejskiej organizacji COPA, a okazuje się, że nie mamy prawa do udziału w kampanii? To skandal – ocenił Serafin.

– Jak mamy przekonywać kilkunastomilionową rzeszę rolników do głosowania w referendum, gdy odbiera nam się taką możliwość – dodał.

Zaznaczył, że 9 maja Krajowy Zarząd Związku podejmie uchwałę o stosunku organizacji do referendum. – W kółkach i na wsi są różne głosy –  na tak i na nie. Taka decyzja PKW może sprzyjać tym tendencjom, które są przeciw udziałowi w referendum i akceptacji traktatu stowarzyszeniowego – powiedział.

Zgodnie z ustawą o referendum, prawo do udziału w bezpłatnej kampanii w mediach publicznych mają ogólnopolskie stowarzyszenia i organizacje społeczne, wśród nich fundacje, działające co najmniej rok przed zarządzeniem referendum i prowadzące działalność związaną z przedmiotem tego referendum, w tym przypadku – z Unią Europejską.

Takie prawo mają też partie, które w ostatnich przed referendum wyborach parlamentarnych zdobyły co najmniej 3 proc. głosów, i koalicje, które zdobyły minimum 6 proc. A także kluby poselskie, senatorskie zrzeszające parlamentarzystów, którzy weszli do parlamentu, startując w wyborach z listy komitetu wyborczego wyborców (obecnie są dwa takie kluby: Blok Senat 2001 i Platforma Obywatelska).


POWIĄZANE

W środę 14 czerwca 2017 r. Irena Maria Błaszczyk została powołana na stanowisko ...

Państwowa Inspekcja Bezpieczeństwa Żywności (PIBŻ) nie będzie spionizowana, co o...

Posłanka PO Dorota Niedziela zaapelowała w środę do premier Beaty Szydło, by prz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę