aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Komunikat dotyczący stada śledzia zachodniego

8 czerwca 2009
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi uprzejmie informuje, że w dniu 8 czerwca br. zostanie wszczęta procedura „fishing stop” dotycząca stada śledzia zachodniego na obszarach ICES 22 – 24.
Zgodnie z rozporządzeniem Rady (WE) nr 1322/2008 z dnia 28 listopada 2008 r. ustalającym uprawnienia do połowów i związane z nimi warunki dla niektórych zasobów rybnych i grup zasobów rybnych mającym zastosowanie do Morza Bałtyckiego w 2009 r., Polska otrzymała możliwość odłowienia, w podobszarach 22-24, 3536 ton śledzi.
Zgodnie z artykułem 4 Rozporządzenia Rady (WE) nr 847/96 z dnia 6 maja 1996 r. wprowadzającym dodatkowe, ustalane z roku na rok, warunki zarządzania ogólnym dopuszczalnym połowem (TAC) i kwotami oraz zgodnie z wnioskiem Polski w tym zakresie, kwota śledzia zostanie zwiększona o 644 tony i wyniesie 4180 ton, co jest wynikiem transferu części kwoty połowowej z roku 2008 na rok 2009.
Z danych uzyskanych z Systemu Informacji Rybołówstwa Morskiego (SIRM) wynika, że polscy armatorzy statków rybackich odłowili do dnia 3 czerwca br. 3515 ton śledzi co oznacza, że przyznana Polsce kwota połowowa śledzi w podobszarach 22-24 została wykorzystana już w 85%.
Biorąc jednak pod uwagę opóźnienia w obiegu dokumentów i związane z tym opóźnienia we wprowadzeniu danych, Ministerstwo w celu zapobieżenia przekroczeniu przyznanej kwoty połowowej śledzia na obszarze 22-24 uznaje za uzasadnione zamknięcie połowów na w/w obszarze.
Wprowadzenie przez polską administrację rybacką, do europejskiego systemu FIDES III, takiego zakazu skutkować będzie koniecznością natychmiastowego (z dniem wprowadzenia) zatrzymania połowów śledzi stada zachodniego (22-24) przez wszystkich armatorów statków rybackich pływających pod polską banderą.
Państwo członkowskie po przeanalizowaniu połowów organizmów morskich których dotyczy zakaz połowów i po stwierdzeniu istnienia możliwości połowowych (tzn. gdy zliczone połowy są mniejsze niż ogólna kwota połowowa przyznana dla państwa lub powiększeniu kwoty połowowej w wyniku wymian z innymi krajami) może wystąpić do Komisji z wnioskiem (także poprzez system FIDES III) o ponowne otwarcie połowów tych organizmów morskich. Komisja Europejska po dokładnym przeanalizowaniu wniosku może podjąć decyzję otwierającą połowy bądź, w uzasadnionych przypadkach, utrzymującą zakaz połowów danego organizmu morskiego.


POWIĄZANE

Klienci Poczty Polskiej mogą skorzystać z nowej usługi dotyczącej przesyłek reje...

Oficjalnie zostało potwierdzone, że Rada Nadzorcza Krajowej Grupy Spożywczej w d...

Krajowa Rada Izb Rolniczych informuje, że jest organizatorem wypoczynku letniego...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę