aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Konieczne jest uproszczenie procedur

31 stycznia 2008
Zarząd Mazowieckiej Izby Rolniczej imieniu rolników z Województwa Mazowieckiego  za pośrednictwem Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Premiera RP Donalda Tuska    z prośbą o uproszczenie procedur związanych z zatrudnianiem przez rolników w gospodarstwach rolnych pracowników sezonowych, w tym cudzoziemców w okresach nasilonych prac polowych, ogrodniczych i sadowniczych m.in. zbiór owoców jagodowych, jabłek, żniwa, prace pielęgnacyjne upraw.
 Wprawdzie  dotychczasowe akty prawne pozwalają na zatrudnianie pracowników sezonowych w ramach umów cywilnoprawnych (dotyczy to pracowników z krajów UE, jak i spoza).Przepis § 2 pkt. 27 Rozporządzenia MPiPS z dnia 30.08.2006 r. obowiązujący do dnia 31 grudnia 2009 roku pozwala na wykonywanie pracy przez obywateli państw sąsiadujących z RP bez konieczności uzyskiwania zezwolenia na pracę. Zdaniem MIR jednak zawarcie umowy z pracownikiem sezonowym to nie koniec problemu dla pracodawcy - rolnika, który traktowany jest jak Zakład Pracy w rozumieniu przepisów dotyczących zatrudniania, w tym Kodeksu Pracy. Traktując gospodarstwo rolne jako Zakład Pracy - pracodawca - w tym przypadku właściciel gospodarstwa rolnego - przejmuje funkcję płatnika podatku dochodowego i składek ZUS od wynagrodzenia osoby zatrudnionej sezonowo.
     W związku z tym, że osoby zatrudniające się do prac sezonowych traktują tę pracę czasowo niezobowiązująco, powoduje to, że w okresie najbardziej intensywnych prac, każdego dnia mogą być zatrudnianie inne osoby (wzmożona rotacja pracowników). Wykonując funkcję płatnika zostaje obciążony dodatkowymi obowiązkami administracyjnymi związanymi z rozliczeniem zaliczek na podatek dochodowy i płaceniem składek ZUS.
Dlatego też Mazowiecka Izba Rolnicza prosi  o uregulowanie prawne powodujące zwolnienie rolnika zatrudniającego pracowników sezonowych z obowiązku naliczania i płacenia zaliczek na podatek dochodowy i składek na ZUS od wynagrodzeń uzyskiwanych przez tych pracowników tj. zniesienie obowiązku płatnika. Jednocześnie wnosimy o zwolnienie z rozliczania i płacenia składek na ZUS od wynagrodzeń pracowników sezonowych. Zwolnienie to może dotyczyć okresu np. do 180 dni pracy rocznie.
 Jak podkreśla Wiktor Szmulewicz, prezes MIR z propozycjami kompleksowych rozwiązań tych kwestii występowało już środowisko rolnicze, szczególnie sadownicze (Związek Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej) w minionych dwóch latach. Niestety przepisy uległy tylko częściowym zmianom, zdaniem zainteresowanych niewystarczającym. Zostało to oczywiście przyjęte z dużym niezadowoleniem branży. Warto dodać, że w poprzednich sezonach znaczna część produkcji owoców nie została zebrana właśnie z powodu braku rąk do pracy i skomplikowanych procedur, nie uwzględniających specyfiki produkcji rolniczej.

     .
 

POWIĄZANE

Klienci Poczty Polskiej mogą skorzystać z nowej usługi dotyczącej przesyłek reje...

Oficjalnie zostało potwierdzone, że Rada Nadzorcza Krajowej Grupy Spożywczej w d...

Krajowa Rada Izb Rolniczych informuje, że jest organizatorem wypoczynku letniego...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę