aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Masło do magazynów ARR

21 czerwca 2006

Już ponad 4 tys. ton masła zakupiła w tym sezonie Agencja Rynku Rolnego na zapasy interwencyjne. ARR skupiła masło od polskich producentów m.in. od Mlekovity, Spomleku, Lacpolu, Koła, Mlekpolu. ARR kupowała masło w zależności od kursu euro po ok. 10 zł/kg. Przeciętna cena masła w blokach na początku czerwca wynosiła 9,29 zł za kg, co stanowiło 83 proc. ceny interwencyjnej.

KE co roku prowadzi interwencyjny skup masła od marca do końca sierpnia. Zakup dokonywany jest wtedy, gdy cena rynkowa masła spada poniżej 92 proc. ceny interwencyjnej tj. jest niższa niż 259,84 euro za 100 kg. Cena interwencyjna wynosi 282,44 euro/100kg.

W tym roku KE zaplanowała zakup 50 tys. ton masła, zaś do końca maja kupiła już 54 tys. ton. (w tym ARR w Polsce 3,5 tys. ton). Dlatego obecnie zostało ogłoszonych 5 przetargów na zakup dodatkowych ilości masła i w ten sposób jest ustalana cena zakupu masła. Przetargi polegają na tym, że sam producent proponuje cenę, po jakiej chce sprzedać masło do ARR. W pierwszym przetargu producenci masła zgłosili do ARR 600 ton tego produktu. Maksymalną cenę zakupu masła Komisja Europejska ustaliła na poziomie 246,19 euro/100 kg (ok. 9,93 zł/kg masła; przy śr. kursie euro w NBP z 19.06.2006 - 4,0350). W ten sposób do magazynów ARR trafi kolejne 500 ton masła.

W sumie do końca sierpnia odbędzie się 5 przetargów.


POWIĄZANE

Klienci Poczty Polskiej mogą skorzystać z nowej usługi dotyczącej przesyłek reje...

Oficjalnie zostało potwierdzone, że Rada Nadzorcza Krajowej Grupy Spożywczej w d...

Krajowa Rada Izb Rolniczych informuje, że jest organizatorem wypoczynku letniego...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę