aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Najstarszy samorząd rolniczy w Polsce

9 czerwca 2006

W tym roku przypada 110 rocznica powstania i 10 wznowienia działalności Wielkopolskiej Izby Rolniczej. Z tej okazji 3 czerwca odbyły się uroczystości jubileuszowe, które rozpoczęła Msza Święta w intencji samorządu rolniczego w kościele p.w. św. Mateusza w Opalenicy, po czym reszta obchodów została przeniesiona na teren Oddziału Zamiejscowego Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Sielinku.

Podczas uroczystości został miedzy innymi rozwinięty nowy sztandar, a najbardziej zasłużeni działacze izbowi zostali wyróżnieni odznaczeniami resortowymi .

- Pozycja, którą Izba osiągnęła w tym okresie potwierdza, iż przyjęte przez kierownictwo kierunki i sposoby rozwoju były optymalne. Wielkopolska Izba Rolnicza oferuje usługi o najwyższym standardzie, czego niewątpliwie potwierdzeniem jest zadowolenie rolników. Jestem przekonany, iż dotychczasowa działalność Izby, jej bogaty asortyment oraz zwiększająca się z każdym rokiem liczba korzystających z jej usług rolników są źródłem osobistej satysfakcji całej kadry kierowniczej, jak i wszystkich Pracowników WIR.

Dbałość o interesy wielkopolskiego chłopa , podnoszenie jakości i poszukiwanie nowych rozwiązań to jedno oblicze WIR. Drugim nie mniej ważnym jest budowanie wizerunku Izby aktywnie uczestniczącej w życiu społeczności lokalnej – mówi Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Historia izb rolniczych nierozerwalnie wiąże się z Wielkopolską, która znajdowała się wówczas pod zaborem pruskim. W sierpniu 1895 r., na podstawie przyjętej przez sejm pruski ustawy, powołano Izbę Rolniczą w Wielkopolsce, która działała do wybuchu I wojny światowej. Bezpośrednio po zakończeniu wojny Izbę w Poznaniu reaktywowano, a 25 lutego 1920 r. Izba Rolnicza w Poznaniu przyjęła nazwę Wielkopolskiej Izby Rolniczej. Druga wojna światowa przerwała prężną działalność izb, a w 1946 r. samorząd rolniczy w Polsce, decyzją ówczesnych władz, zlikwidowano.

Przemiany roku 1989 odrodziły nadzieje środowiska rolniczego na własny samorząd. Efektem kilkuletnich starań była uchwalona w końcu 1995 roku ustawa o izbach rolniczych. W 1996 roku poparcie dla idei przywrócenia izb rolniczych w Polsce, wielkopolscy rolnicy wyrazili poprzez najwyższą w kraju frekwencję w wyborach do izb. Zgodnie z ustawą izby powstały w każdym z 49 ówczesnych województw.

Do początku 1999 roku na terenie Wielkopolski działało pięć niezależnych izb rolniczych. Były to: Kaliska, Konińska, Leszczyńska, Pilska i Poznańska Izba Rolnicza. Izby te w wyniku reformy administracyjnej kraju połączyły się na nadzwyczajnym walnym zgromadzeniu w dniu 10 lutego 1999 r. i utworzyły Wielkopolską Izbę Rolniczą.

   
   
   


POWIĄZANE

Klienci Poczty Polskiej mogą skorzystać z nowej usługi dotyczącej przesyłek reje...

Oficjalnie zostało potwierdzone, że Rada Nadzorcza Krajowej Grupy Spożywczej w d...

Krajowa Rada Izb Rolniczych informuje, że jest organizatorem wypoczynku letniego...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę