informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Niekorzystny punkt widzenia

14 czerwca 2007
Przygotowany przez resort rolnictwa projekt rozporządzenia Ministra rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania ,,Zalesianie gruntów rolnych oraz zalesianie gruntów innych niż rolne ‘’ objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013 zawiera szereg zmian, co do warunków  przyznawania tej pomocy  w stosunku do poprzednio obowiązującego  w ramach działania ,,Zalesianie’’.

Zdaniem działaczy rolniczych z Podkarpacia bardzo niekorzystny  punktu widzenia prawidłowej gospodarki jest zapis & 3 ust. 2 2 pkt 3, gdzie pomoc  przy zalesianiu przewidywana jest na zalesianie działki o powierzchni co najmniej 0,5 ha i to pod warunkiem , że jej szerokość wynosi co najmniej 20 metrów. Natomiast poprzedni zapis dopuszczał 0,3 ha.
Jak podkreśla Stanisław Bartman, prezes Podkarpackiej Izby Rolniczej należy wrócić do poprzedniego zapisu w przypadku zalesiania gruntów lezących w kompleksie gruntów uprawianych rolniczo. Działki planowane do zalesiania a przylegające bezpośrednio do kompleksów mlecznych winny otrzymać wsparcie bez określenia minimalnej powierzchni.

- Działki uprawiane rolniczo, graniczące z kompleksami leśnymi są najmniej przydatne w produkcji roślinnej , a ponadto w sposób szczególny narażone są na szkody wyrządzane przez zwierzynę łowną , stąd też w szczególnej mierze i w pierwszej kolejności winny być zalesione niezależnie od wielkości. W województwie podkarpackim charakteryzującym się znacznym rozdrobnieniem, ogromna część działek planowana w działalności  gospodarczej rolników, a potwierdzona planami zalesienia działki poniżej 0,5 ha bezpośrednio przyległe do kompleksów leśnych. Dlatego też zapis przygotowany  w projekcie  rozporządzenia zdaniem rolników , a także leśników  - ograniczy w znacznym stopniu zalesianie gruntów kwalifikujących się z gospodarczego punktu widzenia – mówi Stanisław Bartman, prezes Podkarpackiej Izby Rolniczej.


POWIĄZANE

Grzegorz Pięta został pełniącym obowiązki Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodk...

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski odwołał w piątek Jacka...

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski wedle mojego rozeznania ma zaufanie ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę