aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Niekorzystny punkt widzenia

14 czerwca 2007
Przygotowany przez resort rolnictwa projekt rozporządzenia Ministra rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania ,,Zalesianie gruntów rolnych oraz zalesianie gruntów innych niż rolne ‘’ objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013 zawiera szereg zmian, co do warunków  przyznawania tej pomocy  w stosunku do poprzednio obowiązującego  w ramach działania ,,Zalesianie’’.

Zdaniem działaczy rolniczych z Podkarpacia bardzo niekorzystny  punktu widzenia prawidłowej gospodarki jest zapis & 3 ust. 2 2 pkt 3, gdzie pomoc  przy zalesianiu przewidywana jest na zalesianie działki o powierzchni co najmniej 0,5 ha i to pod warunkiem , że jej szerokość wynosi co najmniej 20 metrów. Natomiast poprzedni zapis dopuszczał 0,3 ha.
Jak podkreśla Stanisław Bartman, prezes Podkarpackiej Izby Rolniczej należy wrócić do poprzedniego zapisu w przypadku zalesiania gruntów lezących w kompleksie gruntów uprawianych rolniczo. Działki planowane do zalesiania a przylegające bezpośrednio do kompleksów mlecznych winny otrzymać wsparcie bez określenia minimalnej powierzchni.

- Działki uprawiane rolniczo, graniczące z kompleksami leśnymi są najmniej przydatne w produkcji roślinnej , a ponadto w sposób szczególny narażone są na szkody wyrządzane przez zwierzynę łowną , stąd też w szczególnej mierze i w pierwszej kolejności winny być zalesione niezależnie od wielkości. W województwie podkarpackim charakteryzującym się znacznym rozdrobnieniem, ogromna część działek planowana w działalności  gospodarczej rolników, a potwierdzona planami zalesienia działki poniżej 0,5 ha bezpośrednio przyległe do kompleksów leśnych. Dlatego też zapis przygotowany  w projekcie  rozporządzenia zdaniem rolników , a także leśników  - ograniczy w znacznym stopniu zalesianie gruntów kwalifikujących się z gospodarczego punktu widzenia – mówi Stanisław Bartman, prezes Podkarpackiej Izby Rolniczej.


POWIĄZANE

Klienci Poczty Polskiej mogą skorzystać z nowej usługi dotyczącej przesyłek reje...

Oficjalnie zostało potwierdzone, że Rada Nadzorcza Krajowej Grupy Spożywczej w d...

Krajowa Rada Izb Rolniczych informuje, że jest organizatorem wypoczynku letniego...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę