Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Odchodząc zatrudnił znajomych

14 marca 2003

Aleksander Bentkowski z PSL, były prezes ARiMR , tuż przed swoim odejściem zatrudnił wielu nowych pracowników. Mówi się nawet o 570 osobach.

Bentkowski o dymisji dowiedział się kilka dni po rozpadzie koalicji. W piątek 28 lutego pożegnał się z dziennikarzami. Formalną dymisję otrzymał we wtorek, 4 marca. Dzień wcześniej po posadę ustawiły się do niego kolejki znajomych i kolegów.

Przy przyjmowaniu do pracy tych osób z pewnością złamano wewnętrzne statuty Agencji, które zabraniają zatrudniania nowych pracowników na czas nieokreślony – takie właśnie umowy podpisano w ciągu jednego dnia z całą armią ludzi. Zwykle wszystkich urzędników zatrudnia się na trzy miesiące, szkoli się ich, a potem organizuje egzaminy z wiedzy o unijnej polityce rolnej.

Teraz tych pracowników trudno będzie zwolnić, choć nowy prezes, Jacek Świeżawski związany z SLD, na pewno spróbuje to zrobić. W Agencji już pracuje specjalna komisja badająca tę aferę. 

Zatrudnienie w ARiMR od dawna budziło wiele emocji. W ubiegłym roku głośno było o tym, że ważne stanowiska obsadzane są z klucza partyjnego. Posady były rozdzielane nie tylko wśród działaczy i sympatyków PSL, ale i SLD. Chcąc uwiarygodnić swoich pracowników, Bentkowski wysłał ich na egzaminy z wiedzy o polityce rolnej i UE. Prawie połowa z nich oblała testy.

Kiedy polityk PSL-u obejmował posadę, w agencji pracowało 700 osób, dziś jest to prawie 4000. Średnia płaca to 3000 zł brutto. Aleksander Bentkowski przestał kierować Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa tydzień po rozpadzie koalicji. Zastąpił go dotychczasowy wiceprezes, związany z SLD, Jacek Świeżawski.


POWIĄZANE

Oficjalnie zostało potwierdzone, że Rada Nadzorcza Krajowej Grupy Spożywczej w d...

Krajowa Rada Izb Rolniczych informuje, że jest organizatorem wypoczynku letniego...

Na wniosek wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka pre...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę