aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Oddział w Lublinie

3 lutego 2004

Oddział Terenowy Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa w Lublinie realizuje proces restrukturyzacji i prywatyzacji sektora rolnictwa państwowego na terenie województwa lubelskiego.

Województwo Lubelskie obejmuje obszar między środkową Wisłą a Bugiem, w skład którego wchodzą: byłe województwa bialskopodlaskie (bez powiatu Łosice), chełmskie, lubelskie i zamojskie oraz powiat Łuków z byłego woj. siedleckiego i 11 gmin z byłego woj. tarnobrzeskiego.
Wschodnia granica województwa jest granicą państwową z Ukrainą i Białorusią.

Atuty regionu:

Korzystne położenie geopolityczne i duże możliwości współpracy ze wschodnimi sąsiadami, jednym z największych rynków zbytu, także produktów rolniczych. Na granicy usytuowane są 4 przejścia graniczne, z nowo otwartym w Koroszczynie z trasami tranzytowymi na Moskwę oraz Kijów.

Lubelszczyzna jest regionem o typowo rolniczym charakterze.Gleby dobre i bardzo dobre stanowią tu największy w kraju odsetek (najurodzajniejsze gleby typu czarnoziemów, brunatnych, rędzin zajmuje ok. 50% powierzchni regionu - średnia krajowa wynosi ok. 3%), warunki agroklimatyczne sprzyjają uprawie wysokotowarowych roślin przemysłowych. Buraki cukrowe, pszenica, chmiel, tytoń, maliny, truskawki to typowo "lubelskie" uprawy. Cechą wyróżniającą Lubelszczyznę jest ponad trzy razy większy, niż w Polsce udział sadów.

Lublin jako stolica regionu i największy ośrodek miejski po wschodniej stronie Wisły jest miastem, "łączącym" zachodnią i wschodnią Europę.

Lublin jest miastem:o dużym potencjale przemysłowym, rolę dominującą stanowi przemysł rolno - spożywczy, który ma trwałe podstawy rozwoju w wybitnie rolniczym zapleczu, oraz przemysł środków transportu; z wysoko kwalifikowaną kadrą pracowniczą. Znajdują się tu zasoby złóż mineralnych i surowców lokalnych (gliny ceramiczne, kruszywa, gaz, węgiel kamienny, drewno, wody mineralne).

Lubelszczyzna to także region o wybitnych walorach krajobrazowych, kulturowych wypoczynkowych. Jest to tzw. Trójkąt Turystyczny Kazimierz - Puławy - Nałęczów, Pojezierze Łęczyńsko - Włodawskie, oraz Roztocze. Na terenie województwa usytuowane są dwa Parki Narodowe i kilkanaście Parków Krajobrazowych.

Do 30.06.2003 r., Oddział Terenowy AWRSP w Lublinie przejął do Zasobu WRSP 184,1 tys. ha gruntów. Z tego: sprzedano 70,2 tys. ha, przekazano nieodpłatnie 8,3 tys. ha. W dzierżawie pozostaje 66 tys. ha. W sumie rozdysponowano 152 tys. ha gruntów (83 % gruntów przejętych).

Do rozdysponowania. pozostało 31,9 tys. ha gruntów.


POWIĄZANE

Klienci Poczty Polskiej mogą skorzystać z nowej usługi dotyczącej przesyłek reje...

Oficjalnie zostało potwierdzone, że Rada Nadzorcza Krajowej Grupy Spożywczej w d...

Krajowa Rada Izb Rolniczych informuje, że jest organizatorem wypoczynku letniego...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę