aaa_TSW_2023
CTR_2023

Podnoszenie kwalifikacji w samorządach

2 sierpnia 2004

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Fundację Prawo Europejskie aż 80 proc. samorządów nie prowadziło jakichkolwiek szkoleń podnoszących kwalifikacje swoich pracowników. Co ciekawe, badania wykazały także, że nie były one nawet zainteresowane uczestnictwem w nich w przyszłości. Z drugiej strony samorządy coraz częściej wyrażają niepokój związany z niedostateczną wiedzą o prawie unijnym. Zjawisko niepokoi, dlatego Fundacja Prawo Europejskie zorganizowała korespondencyjne studium Prawa Europejskiego, które w swoich założeniach ma dotrzeć do jak największej liczby odbiorców, docelowo z całej Polski.

Znajomość i umiejętność wykorzystywania prawa wspólnotowego jest obecnie atutem podczas ubiegania się o dobrą posadę albo w staraniach o jej utrzymanie. Dwusemestralne Studium Prawa Europejskiego, rusza 1 września br. Kształcenie ma odbywać się na dwóch kierunkach: „Prawo Europejskie – Administracja Publiczna” oraz „Prawo Europejskie – Gospodarka”. Główna ideą całego przedsięwzięcia jest dotarcie z wiedzą praktyczną dotyczącą prawnych regulacji UE do jak najszerszego grona osób, które na co dzień mają do czynienia z przepisami wspólnotowymi.

Głównymi bolączkami urzędników, nie tylko samorządowych jest nieumiejętność sprawnego poszukiwania odpowiednich źródeł przepisów. Należy również wspomnieć o słabym stopniu znajomości języka angielskiego wśród urzędników. Zadawalająca nie jest również znajomość internetowych baz prawnych, prowadzonych przez Komisję Europejską.

Studium prowadzone jest w formie korespondencyjnej, z założeniem stałego, interaktywnego kontaktu ze słuchaczami. Mają oni zapewnioną na bieżąco możliwość konsultacji prawnych przez telefon bądź też w formie pisemnych opinii prawnych, wydawanych w terminie 30 dni od zapytania. Studium dostarczać też będzie słuchaczom skrypty oraz przetłumaczone teksty dyrektyw i rozporządzeń zamieszczone na płytach CD. Na seminariach uczestnicy będą mieli możliwość spotkania z kadrą naukową, recenzentami oraz współpracującymi prawnikami.

Seminaria będą prowadzone w formie dwudniowych warsztatów, konwersatoriów i ćwiczeń, podzielonych na odpowiednie bloki tematyczne. Program obejmuje m.in: prawoznawstwo (nie obowiązuje studentów prawa i administracji), Unia Europejska i jej organizacja, prawo i gospodarka UE.

Dla studentów kierunku Administracja Publiczna przewidziane są zajęcia dotyczące współpracy administracyjnej państw i instytucji UE, polityki regionalnej, samorządu terytorialnego, infrastruktury i ochrony środowiska w UE czy Wspólnej Polityki Rolnej.

Studenci kierunku Gospodarka poznają z kolei Traktat Akcesyjny, instytucje finansowe na rynku wewnętrznym UE, wspólnotowe prawo podatkowe i celne. Wszyscy słuchacze studium będą mieli okazję bliżej zgłębić kwestie związane z Konstytucją Europejską. Jest to efektem realizowanego obecnie przez Fundację Programu Informacyjnego Konstytucja Unii Europejskiej.

Coraz intensywniej postępująca profesjonalizacja administracji samorządowej wymaga stworzenia standardów kwalifikacji i umiejętności jakimi powinny dysponować osoby zajmujące kluczowe stanowiska we władzach samorządowych. Jest o co walczyć. Korzyści płynące z podnoszenia kwalifikacji, nie kończą się tylko na zdobytej wiedzy, którą można wykorzystać w codziennej pracy i dla własnej satysfakcji. Wiele fundacji i instytucji nagradza te gminy, które najefektywniej inwestują w podnoszenie kwalifikacji swoich pracowników.


POWIĄZANE

Oficjalnie zostało potwierdzone, że Rada Nadzorcza Krajowej Grupy Spożywczej w d...

Krajowa Rada Izb Rolniczych informuje, że jest organizatorem wypoczynku letniego...

Na wniosek wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka pre...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę