aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Pozostanie jeden z dwóch

28 listopada 2003

W przyszłym roku ma zmienić się organizacja doradztwa rolniczego. Powstać ma jeden ośrodek doradztwa w województwie lubuskim. Dziś mamy dwa – w Lubniewicach i Kalsku.

Zmniejszenie liczby wojewódzkich ośrodków przewiduje projekt ustawy o doradztwie rolniczym przygotowywany przez ministerstwo rolnictwa. Na razie nie trafił on do Sejmu. Ale szefom ośrodków doradczych już go przedstawiono – na spotkaniu z posłami komisji rolnictwa oraz wiceministrem Stanisławem Kowalczykiem w Minikowie w tym tygodniu. 
Projekt przewiduje, że w każdym województwie będzie jeden ośrodek oraz jego delegatury. Instytucja podlegać będzie wojewodzie, który rozpisze konkurs na dyrektora ośrodka. Kto zdecyduje, gdzie będzie wojewódzki ośrodek, na razie nie wiadomo. Mowa jest albo o wojewodzie lub o ministrze, albo nawet o parlamentarzystach. 
W Polsce są województwa z czterema ośrodkami doradztwa rolniczego, np. mazowieckie. W woj. lubuskim ośrodki są dwa – w Lubniewicach (na południu) i Kalsku (na północy). Który z nich zostanie? Nie wiadomo.

Rywalizacja tylko o dyrektora

Projekt ustawy jest dopiero na etapie uzgodnień. W tym stadium trudno mówić o jego realizacji – mówi rzecznik wojewody Jolanta Borkowska–Jocz. – A o tym, który ośrodek zostanie, prawdopodobnie zdecyduje ministerstwo. 
Będzie kolejna wojna gorzowsko – zielonogórska – przewiduje poseł Samoobrony Henryk Ostrowski. 
Który ośrodek ma większe szanse? 
Sprawy nie znam, więc się nie wypowiadam – mówi poseł PO Dariusz Bachalski. 
Nie zajmuję się rolnictwem, więc nie znam projektu ustawy. Ale zainteresuję się – mówi poseł SLD Andrzej Brachmański. I dodaje: – Jeśli nawet ośrodek zostanie jeden, ten drugi pewnie będzie nadal funkcjonować, rywalizacja będzie o siedzibę dyrektora.

Na razie się nie martwią

W ODR-ach na razie nawet nie spekulują, kto zostanie na mapie województwa. Jesteśmy tylko urzędnikami. Jaka będzie decyzja, taką wykonamy – mówi zastępca dyrektora ośrodka w Lubniewicach Zbigniew Ejchart. 
Elżbieta Łyko z ośrodka w Kalsku dodaje, że nowa ustawa wejdzie w życie prawdopodobnie dopiero w połowie przyszłego roku. Na razie jest tylko projekt ustawy – mówi. 
W ODR-ach bardziej martwią się, jak poradzą sobie w przyszłym roku z nowymi zadaniami związanymi z naszym wejściem do Unii Europejskiej. Rolnicy będą nas prosić o pomoc w wypełnianiu wniosków o dopłaty – przewiduje Z. Ejchart. – Przybędzie nam dwa razy tyle pracy. 
Co będzie, jeśli dojdzie do likwidacji jednego ośrodka i ludzi do tej pracy będzie mniej? Pracownikom ODR-ów trudno sobie taką sytuację wyobrazić.

POWIĄZANE

Klienci Poczty Polskiej mogą skorzystać z nowej usługi dotyczącej przesyłek reje...

Oficjalnie zostało potwierdzone, że Rada Nadzorcza Krajowej Grupy Spożywczej w d...

Krajowa Rada Izb Rolniczych informuje, że jest organizatorem wypoczynku letniego...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę