Premier L. Miller i minister W. Olejniczak na spotkaniu w ARiMR

9 lutego 2004

W sobotę 7 lutego br. Premier Leszek Miller i minister rolnictwa Wojciech Olejniczak byli gośćmi prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Wojciecha Pomajdy.

Premiera interesował stan przygotowań ARiMR do realizacji obsługi systemu dopłat bezpośrednich. Podczas spotkania omówiony został stan przygotowań Agencji do pełnienia funkcji agencji płatniczej, a w szczególności systemu IACS. Premier miał okazję osobiście sprawdzić jak działa system Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt. Rozmawiał też z rolnikami, którzy dziś przyszli do Mazowieckiego Oddziału Regionalnego po wzór wniosku o wpis do ewidencji producentów. Wnioski te będą składane przez rolników, organizacje producenckie i przetwórców do powiatowych biur ARiMR od poniedziałku (tj. 9 lutego br.).

Wypełnianie wniosków może stwarzać pewne problemy, ale są one do pokonania dla tych którzy chcą czegoś się nauczyć i skorzystać z unijnych pieniędzy  –  powiedział po rozmowie z rolnikami premier L. Miller Prezes W. Pomajda zapewnił Premiera, że prace nad wdrożeniem sytemu IACS prowadzone są bardzo intensywnie. Niedawno mówiłem, że budujemy drogę Teraz mogę powiedzieć, że badamy system obciążenia tej drogi  –  podkreślił Prezes

Ponad 600 tys. rolników wzięło już udział w szkoleniach, na których mogą dowiedzieć się co zrobić żeby skorzystać z unijnych funduszy i jak prawidłowo wypełniać wniosek.

Jeśli będzie taka potrzeba to wprowadzimy w oddziałach powiatowych 24 godzinny i siedmiodniowy system pracy tak, aby każdy rolnik mógł dopełnić wszystkich formalności. Pracownicy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa mają być partnerami dla rolników  –  poinformował minister Olejniczak. Podczas dzisiejszego spotkania omówiono też aktualny stan realizacji programu SAPARD. Środki z tego programu wykorzystane zostaną w 100%, chociaż do niedawna rolnicy podchodzili do tego programu dość nieufnie. Mam nadzieję, że w przypadku dopłat bezpośrednich sytuacja będzie podobna –  zaznaczył Minister.

Premier L. Miller pytany przez dziennikarzy o raporty Komisji Europejskiej, w których zawarte są zastrzeżenia co do przygotowań systemu IACS powiedział, że są to sygnały często nieaktualne.” O faktycznym przygotowaniu do skorzystania z unijnych środków może świadczyć przykład programu SAPARD” – powiedział premier L. Miller.

W latach 2004-2006 ARiMR będzie odpowiedzialna za wdrażanie unijnych instrumentów wsparcia dla polskiej wsi i rolnictwa o wielkości około 10 mld Euro. Z kwoty tej do wydatkowania w 2004 roku przeznaczone jest około 2819 mln Euro, a w tym:

  •  1 532 mln Euro na płatności bezpośrednie, 
  •  804 mln Euro na Plan Rozwoju Obszarów wiejskich (PROW), 
  •  417 mln Euro na SPO ,,Rolnictwo”, 
  •  66 mln Euro na SPO Rybołówstwo i przetwórstwo ryb.

POWIĄZANE

Krajowa Rada Izb Rolniczych informuje, że jest organizatorem wypoczynku letniego...

Na wniosek wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka pre...

Ponad dwustu dolnośląskich sołtysów przyjechało w czwartek, 10 marca do Wrocławi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę