EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900

Prezes KRUS apeluje

24 grudnia 2015
Roman Kwaśnicki , prezes  Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego napisał  list skierowany rolników , w którym apeluje   o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa pracy w gospodarstwach rolnych mając szczególnie na uwadze zwiększenie troski dorosłych o ochronę zdrowia i życia dzieci i młodzieży szkolnej.
- Dzieci wiejskie od najmłodszych lat przebywają w środowisku pracy rodziców. Poprzez obserwację  i przykład przyjmują nawyki i zachowania dorosłych. Z czasem  - na miarę swoich możliwości zaczynają pomagać przy niektórych czynnościach w gospodarstwie, ucząc się zawodu rolnika.
Bardzo trudno ustrzec dziecko zwłaszcza kilkuletnie przed zagrożeniem wypadkami, szczególnie wtedy, gdy praca w gospodarstwie rolnym i życie domowe nieustannie się przenikają.
Musicie Państwo zapewnić waszym dzieciom stałą, troskliwą opiekę , także w czasie ich zabawy, aby dorastały bezpiecznie.
Angażując dziecko do pomocy, trzeba pamiętać , że nie jest ono w stanie wykonać wielu czynności z braku dostatecznych sił , wyobraźni i doświadczenia. Nie potrafi dostrzec grożącego mu niebezpieczeństwa , a w sytuacji realnego zagrożenia nie umie podjąć właściwej decyzji. Ponadto organizm dziecka jest szczególnie  wrażliwy na szkodliwe dla zdrowia czynniki fizyczne, chemiczne i biologiczne.
Pracując, przewidujecie, że ciekawe wszystkiego dzieci mogą nieoczekiwanie zjawić się w strefie bezpośredniego zagrożenia życia. Szczególnie ich zainteresowanie wzbudzają maszyny rolnicze. Jednak nawet najnowsze rozwiązania techniczne nie uchronią przed wypadkami dzieci, które nieświadome niebezpieczeństwa , znajdą się blisko urządzeń lub narzędzi rolniczych.   Państwa rozwaga to najlepszy sposób  na to, by dzieci były bezpieczne. Rozmawiajcie z nimi o zagrożeniach, uprzedzajcie przed różnego rodzaju niebezpieczeństwem – nie tylko w gospodarstwie rolnym.
Drodzy rodzice i opiekunowie , pamiętajcie , że bezpieczeństwo dzieci zależy głównie od Państwa odpowiedzialności – apeluje Roman Kwaśnicki.

-


POWIĄZANE

Oficjalnie zostało potwierdzone, że Rada Nadzorcza Krajowej Grupy Spożywczej w d...

Krajowa Rada Izb Rolniczych informuje, że jest organizatorem wypoczynku letniego...

Na wniosek wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka pre...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę