OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Przedstawiciele Greenpeace w MRiRW

10 grudnia 2009
Podsekretarz stanu Marian Zalewski spotkał się wczoraj z przedstawicielami Greenpeace. Ministrowi towarzyszyli Przedstawiciele Departamentu Hodowli i Ochrony Roślin: dyrektor Małgorzata Surawska, zastępca dyrektora – Wiesław Podyma oraz naczelnik wydziału ds. zasobów genowych i roślin genetycznie zmodyfikowanych - Małgorzata Woźniak.
Celem spotkania była kontynuacja dyskusji rozpoczętej w dniu 7 października br, podczas której przedstawiciele Greenpeace zorganizowali akcję na rzecz wprowadzenia w Polsce zakazu upraw genetycznie modyfikowanej kukurydzy MON 810.
Podczas dzisiejszego spotkania przedstawiciele Greenpeace (Łukasz Supergan i Joanna Miś) oraz towarzyszący im prezes Krajowego Związku Zawodowego Rolników Ekologicznych św. FRANCISZKA ,,serceEKOziemi” Danuta Pilarska i prof. dr hab. Tadeusz Żarski (SGGW) wręczyli podsekretarzowi stanu „Białą księgę”, analizę prawną, która w ocenie Greenpeace może stanowić podstawę wprowadzenia, w ramach prawodawstwa krajowego, zakazu uprawy roślin GMO oraz dwa raporty dotyczące skutków stosowania GMO w uprawach w Stanach Zjednoczonych.
Zgodnie z informacją przekazaną przez Greenpeace „Biała księga” jest zbiorem dokumentów, analiz, ocen, publikacji i doniesień z całego świata, które potwierdzają szkodliwość produktów GMO.
Podsekretarz stanu Marian Zalewski podkreślił, iż dzięki kontaktom z różnymi grupami zainteresowanymi zagadnieniem GMO w rolnictwie możliwe jest monitorowanie tego zagadnienia i wymiana poglądów. Zaznaczył również, że tego typu spotkania mają szczególną wartość w sytuacji zbliżającej się w Parlamencie dyskusji nad ustawą Prawo o organizmach genetycznie zmodyfikowanych. Przedstawiciele Greenpeace zostali poinformowani, iż dokumenty dostarczone w dniu dzisiejszym zostaną przekazane wybranym, podległym Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi jednostkom naukowo-badawczym, a także innym jednostkom naukowym i branżowym, gdyż ich głos jest bardzo cenny jeżeli chodzi o transparentność i rzetelność oceny problemu. Z racji toczącej się dyskusji nt. GMO ważne jest, aby każda grupa społeczna i gospodarcza zainteresowana zagadnieniem GMO i stosowaniem GMO w rolnictwie mogła wziąć udział w dyskusji, wyrazić swoje poglądy. Podsekretarz Stanu podkreślił, iż działania resortu rolnictwa, szczególnie jeżeli chodzi o wprowadzanie zakazów, oparte mogą być wyłącznie o obowiązujące podstawy prawne. W ocenie resortu rolnictwa bardzo ważne jest, aby jak najszybciej zakończyć prace nad ustawą Prawo o organizmach genetycznie zmodyfikowanych, gdyż uporządkuje ona wiele istotnych zagadnień.
Po zakończeniu spotkania z przedstawicielami Greenpeace odbyło się spotkanie z przewodniczącym Rady Gospodarki Żywnościowej, profesorem Stanisławem Ziębą, podczas którego również omawiane były zagadnienia dotyczące GMO.


POWIĄZANE

Klienci Poczty Polskiej mogą skorzystać z nowej usługi dotyczącej przesyłek reje...

Oficjalnie zostało potwierdzone, że Rada Nadzorcza Krajowej Grupy Spożywczej w d...

Krajowa Rada Izb Rolniczych informuje, że jest organizatorem wypoczynku letniego...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę