Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Rolniczy Puls: Lubuska kobieta...

19 czerwca 2002

Lubuski Wojewódzki Związek Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych oraz Wojewódzka Rada Kół Gospodyń Wiejskich w Zielonej Górze rozpoczęli realizację projektu adresowanego do kobiet, mieszkanek lubuskiej wsi.

Projekt pt. Lubuska kobieta na wsi wobec procesów cywilizacyjnych realizowany jest ze środków finansowych pochodzących z dotacji Fundacji im. Stefana Batorego. Zasadniczymi celami projektu jest:

  • propagowanie roli kobiet – mieszkanek wsi – w kraju, w tym w procesie integracji Polski z UE;
  • zwiększenie świadomości prawnej kobiet na wsi; lansowanie nowych ról społecznych, jakie winna spełniać kobieta na wsi w XXI wieku;
  • zwiększenie aktywności kobiet w życiu politycznym, gospodarczym i społecznym;
  • promowanie alternatywnych form działalności kobiet na wsi.

Ewolucja świata, zachodzące zmiany, rozwój cywilizacji sprawiają, że wiele środowisk, grup społecznych czuje się zagubionymi w nowej, społeczno-gospodarczej rzeczywistości. Grupę taką stanowią kobiety, zwłaszcza mieszkanki małych miasteczek i wsi. Są one szczególnie pozbawione możliwości korzystania ze źródeł informacji, brak im środków na uczestniczenie w seminariach, konferencjach dotyczących problematyki kobiecej.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pań, podjęliśmy inicjatywę realizacji projektu umożliwiającego edukację kobiet, który bezpośrednio przyczyni się do wzrostu ich świadomości prawnej, zwiększenia aktywności społeczno-gospodarczej umożliwiającej samorealizację oraz aktywizację tej grupy. Działaniami podjętymi w ramach projektu będą:

  • konferencja tematyczna, podczas której przedstawiona zostanie m.in. rola kobiety w świetle polskiego i europejskiego prawa, gwarancja równości kobiet i mężczyzn, perspektywa zrównania szans płci w pracy i zabezpieczeniu społecznym;
  • seminarium w całości poświęcone roli i zadaniom kobiety na wsi w XXI wieku, w tym funkcje społeczne (powszechne prawo wyborcze dla kobiet, zapewnienie równości praw żon i mężczyzn, prawo kobiet do wykształcenia, prawo do pracy, ochrona macierzyństwa);
  • warsztaty na temat możliwości społeczno-gospodarczej aktywizacji mieszkanek lubuskich wsi i miasteczek (jak się zaprezentować, znaleźć pracę, jak przygotować niezbędne dokumenty, gdzie można pozyskać poradę).

W wyniku tych działań wykształcona zostanie grupa liderek wiejskich, która rozpocznie szeroką działalność w swych rodzinnych środowiskach. Każda z uczestniczek projektu otrzyma pakiet materiałów tematycznych poświęconych poruszanej problematyce. Pragniemy, aby każda z kobiet była świadoma swych praw, aby była dobrze przygotowana do życia, samorealizacji, zwłaszcza na wsi i w małych miasteczkach. Ważne jest także, żeby posiadała podstawowe umiejętności ułatwiające jej codzienne funkcjonowanie. W projekcie udział wezmą liderki Kół Gospodyń Wiejskich z terenu całego województwa lubuskiego. Po zakończeniu projektu każda z liderek zobligowana zostanie do przeprowadzenia tego typu przedsięwzięcia w ramach działalności lokalnego koła.

Krystyna Stachów LWZRKiOR

Rolniczy Puls, nr 6


POWIĄZANE

Oficjalnie zostało potwierdzone, że Rada Nadzorcza Krajowej Grupy Spożywczej w d...

Krajowa Rada Izb Rolniczych informuje, że jest organizatorem wypoczynku letniego...

Na wniosek wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka pre...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę