informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Rozporządzenie zmieniające kierunki działań ARiMR

22 kwietnia 2004

Rada Ministrów wydała Rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych kierunków działań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz sposobów ich realizacji.

Celem nowelizacji jest:

  • dostosowanie przepisów obowiązującego rozporządzenia do ustawy z 2 października 2003 roku o biokomponentach stosowanych w paliwach ciekłych i biopaliwach ciekłych; 
  • stworzenie możliwości udzielania pomocy finansowej przez ARiMR podmiotom zajmującym się przetwarzaniem surowców rolniczych na surowy spirytus rolniczy lub surowy olej rzepakowy (przeznaczony do wytwarzania biokomponentów do produkcji biopaliw ciekłych i paliw ciekłych); 
  • stworzenie możliwości stosowania ze środków budżetowych, będących w dyspozycji ARiMR, dopłat do oprocentowania kredytów na zakup rzeczowych środków do produkcji rolnej.

Od 2000 roku systematycznie wzrasta produkcja spirytusu surowego. Stopniowo rośnie również liczba pracujących gorzelni rolniczych. W sezonie 2002/2003 gotowość działalności zgłosiło 776 gorzelni, a produkcję uruchomiło ok. 340 zakładów.

Uruchomienie gorzelni, które nie prowadziły produkcji przez ostatnie 2-3 lata, wymaga bardzo dużych nakładów finansowych. Jednocześnie modernizacja przedsiębiorstw produkujących surowy spirytus rolniczy i surowy olej rzepakowy umożliwi dalsze zwiększenie produkcji ww. produktów i zapotrzebowania na surowce rolnicze. Powinno to podwyższyć dochodowość rolników. Zwiększenie produkcji komponentów wykorzystywanych do biokomponentów zwiększy także produkcję biopopaliw.

Wprowadzenie zmian do rozporządzenia pozwoli zwiększyć linię kredytową na zakup środków do produkcji rolnej do poziomu roku ubiegłego.

Szacuje się, że na dopłaty do oprocentowania kredytów konieczne jest zaangażowanie środków ARiMR w wysokości: ok. 28 mln zł w 2004 roku i ok. 27 mln zł w 2005 roku. Zapotrzebowanie to może się zmienić w przypadku zmiany obowiązującej stopy redyskontowej weksli.


POWIĄZANE

Grzegorz Pięta został pełniącym obowiązki Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodk...

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski odwołał w piątek Jacka...

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski wedle mojego rozeznania ma zaufanie ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę