Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Samoobrona – teraz walki wewnętrzne

7 listopada 2002

Niezły wynik wyborów do sejmików wojewódzkich nie skonsolidował partii Leppera. Jej szeregi opuszczą w piątek Wojciech Mojzesowicz i Wacław Klukowski. Na początku tygodnia klub Samoobrony opuścił poseł Jerzy Michalski.

Andrzej Lepper, na piątkowym posiedzeniu klubu, postawi wniosek o wykluczenie Mojzesowicza i Klukowskiego. W sprawie tego pierwszego decyzja jest ostateczna – mówił Lepper. Mojzesowicz swojej polityki uprawiać nie będzie. Złą atmosferę wprowadza w klubie i w partii. Ja mam dość stresów innych, nie muszę tutaj mieć stresów. Nie będę rozmawiał z żadnym posłem przez media.

Natomiast sprawa Klukowskiego według szefa Samoobrony nie jest jeszcze przesądzona. Lepper zarzuca mu ciągłe kłótnie z posłami i pomawianie, na przykład posła Łącznego o to, że jakichś łapówek nabrał. Klukowski jednak twierdzi, że nie pamięta, by mówił coś takiego.

Klukowski i Łączny to posłowie z Zachodniopomorskiego, którzy weszli ze sobą w konflikt w związku z czerwcowymi wyborami do władz powiatowych Samoobrony w Szczecinie. Posłowie zorganizowali w tym mieście dwa konkurencyjne zjazdy; twierdzili, że nic nie wiedzieli o spotkaniu drugiej grupy. Po tych wyborach w Szczecinie przez miesiąc funkcjonowały dwa zarządy powiatowe. Ostatecznie po powtórnych wyborach szefem Samoobrony w tym mieście w lipcu został protegowany Łącznego Waldemar Adamczyk.

Klukowski ma do swego szefa żal: Lepper mówi do mediów, że wyrzucę tego, zwolnię tamtego. Takiemu wielkiemu wodzowi to chyba nie przystoi. Najpierw w swoim gronie powinniśmy porozmawiać. Z kolei Mojzesowicz mówi wprost: Lepper walczył ze wszystkimi, teraz zaczął ze swoimi.

Awantura między Lepperem a Mojzesowiczem zaczęła się w zeszłym tygodniu. Poszło o wyjazd posłów Samoobrony do Strasburga. Lepper zgłosił do delegacji siebie oraz swoich najbardziej zaufanych ludzi: Krzysztofa Filipka, Stanisława Łyżwińskiego i Genowefę Wiśniowską. Z kolei Mojzesowicz uważał, że w delegację powinien pojechać on oraz posłowie zasiadający w sejmowej komisji europejskiej. Lepper się wściekł i według świadków krzyczał do Mojzesowicza: "Wyp.. z klubu, chamie!".

Mojzesowicz podpadł także tym, że w sejmiku woj. kujawsko-pomorskiego samodzielnie montował koalicję z PO i LPR. Lepper nie toleruje, kiedy jego podwładni mają własne inicjatywy polityczne, i sam podejmuje wszelkie decyzje.

Wśród posłów, którzy chcieli pojechać za granicę, był także Jerzy Michalski. W poniedziałek złożył rezygnację z członkostwa w klubie, bo – jak powiedział – "czuje się oszukany". Zdaniem Michalskiego z Samoobrony odejdzie jeszcze 15 posłów. Kto? Nie wiadomo. Wśród sfrustrowanych, którzy nie pojadą do Strasburga, był także Klukowski oraz Józef Cepil.

Również inni posłowie Samoobrony próbują tworzyć koalicje wojewódzkie bez zezwolenia Leppera. Np. w Lublinie poseł Józef Żywiec dogadał się z szefem tamtejszego SLD i ministrem sprawiedliwości Grzegorzem Kurczukiem. W swej reakcji Lepper publicznie przypomniał mu, gdzie jego miejsce. Stwierdził, że "Żywiec wyskoczył przed szereg". Szef lubelskiej Samoobrony przeprosił za samowolę, choć zaznaczył, że koalicja powstanie i tak.

Tymczasem z nieoficjalnych informacji wynika, że Lepper zamierza zaproponować odgórną koalicję z SLD w tych województwach, w których jest to możliwe.

Liczący na początku 53 osoby klub pod koniec tygodnia będzie liczył 46 posłów. Poza Michalskim, Mojzesowiczem i Klukowskim wcześniej odeszli: Krzysztof Rutkowski, Józef Głowa, Ryszard Bonda i Zbigniew Nowak. 


POWIĄZANE

Oficjalnie zostało potwierdzone, że Rada Nadzorcza Krajowej Grupy Spożywczej w d...

Krajowa Rada Izb Rolniczych informuje, że jest organizatorem wypoczynku letniego...

Na wniosek wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka pre...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę