Skup mleka na celowniku ARR

18 czerwca 2004

Agencja Rynku Rolnego zamierza podjąć dodatkowe działania szkoleniowo-informacyjne i przeprowadzić kontrolę firm, które prowadzą skup mleka w zachodnich województwach Polski, w związku z sygnałami dotyczącymi nieprawidłowości w tym zakresie. Poinformowała dyrektor biura prasowego ministerstwa rolnictwa Małgorzata Książyk.

Chodzi o sygnały, że zagraniczne firmy prowadzą na tych terenach nielegalny skup mleka. "Z Niemiec, a także Holandii przyjeżdżają cysterny, bo polskie mleko jest tańsze przeciętnie o kilkadziesiąt groszy na litrze. W rezultacie niemal wszyscy producenci z zachodniej Polski zażądali podwyżki cen skupu od swoich mleczarni" - napisała w czwartek "Gazeta Wyborcza".

Książyk wyjaśniła, że system określania limitu produkcji (kwotowania) mleka w Polsce reguluje ustawa z 20 kwietnia 2004 r. Przepisy tej ustawy określają, kto może prowadzić działalność w zakresie skupu mleka na terenie kraju. Podstawowym warunkiem, jaki muszą spełnić firmy skupujące mleko, jest wpis do rejestru podmiotów skupujących, prowadzonego przez Agencję Rynku Rolnego.

Po to by firma mogła być wpisana do takiego rejestru musi spełniać szereg warunków, m.in. mieć dostęp do systemu informatycznego, który zapewni prawidłowe prowadzenie ewidencji skupionego mleka oraz wskazać na jakim obszarze będzie skupować mleko - zaznaczyła Książyk.

Podkreśliła, że producenci mleka, którzy sprzedają mleko do mleczarni lub innym firmom skupującym, rozliczają się z wykorzystania indywidualnych kwot mlecznych za pośrednictwem tych podmiotów skupujących, do których dostarczają mleko.

Jednocześnie przepisy unijne zobowiązują dostawców mleka do upewnienia się, że dostarczają oni mleko do firmy, która jest wpisana do rejestru w ARR.

Dyrektor dodała, że w ustawie o organizacji rynku mleka są przewidziane sankcje karne za naruszenie przepisów ustawy i przepisów UE. Dostawcy, którzy sprzedają mleko firmie, która nie figuruje w rejestrze, podlegają karze grzywny, a podmiotom prowadzącym nielegalnie skup tego surowca grozi kara pieniężna.


POWIĄZANE

Krajowa Rada Izb Rolniczych informuje, że jest organizatorem wypoczynku letniego...

Na wniosek wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka pre...

Ponad dwustu dolnośląskich sołtysów przyjechało w czwartek, 10 marca do Wrocławi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę