aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Spotkanie ministra Wojciecha Olejniczaka z Prezydium Krajowej Rady Izb Rolniczych

28 stycznia 2004

Dziś w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyło się spotkanie Kierownictwa Resortu z członkami Prezydium Krajowej Rady Izb Rolniczych. Były to kolejne rozmowy, z całego cyklu spotkań, jakie odbywają się w ministerstwie, a w których udział biorą przedstawiciele organizacji i związków zawodowych działających w rolnictwie.

Ze strony ministerstwa rozmowom przewodniczył minister Wojciech Olejniczak, a ze strony Izb Rolniczych prezes Krzysztof Ardanowski. W spotkaniu brali również udział prezesi: Agencji Rynku Rolnego, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Agencji Nieruchomości Rolnych, a także inspekcji nadzorowanych przez ministerstwo.

Tematem dzisiejszego spotkania były najważniejsze problemy polskiego rolnictwa. Omówiono działania podejmowane przez resort w celu regulacji rynków mięsa i nawozów oraz przeciwdziałaniu wzrostowi cen pasz.

Minister poinformował o podjętej ostatnio decyzji dotyczącej ustanowienia dodatkowego bezcłowego kontyngentu na import zbóż w wysokości 400 tys. ton. Kontyngent ten zostanie uruchomiony po wyczerpaniu dotychczasowego (600 tys. ton), z którego do rozdysponowania pozostało jeszcze około 200 tys. ton.

Prezes K. Ardanowski powiedział, iż popiera działania podejmowane przez resort i zaznaczył, że na rynku zbóż nie należy podejmować dramatycznych działań, o jakie upominają się niektóre środowiska, bowiem mogą one rozchwiać rynek.

Minister W. Olejniczak przedstawił także działania, jakie od początku roku prowadzi resort w związku z nadwyżką wieprzowiny na rynku. Poinformował, że Agencja Rynku Rolnego prowadzi zakupy półtusz wieprzowych w ramach rotacji rezerw państwowych. W okresie do akcesji planowany jest zakup 25 tys. t półtusz. Za kupowane półtusze Agencja płaci (netto), w przeliczeniu na żywiec średnio ok. 3,20 zł/kg. Na podstawie rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 5 grudnia 2003 r., już w końcu ub.r., Agencja wydała pozwolenia na eksport 20 tys. t półtusz wieprzowych z dopłatą. Z dokumentów SAD wynika, że eksporterzy sprzedali poza granicę Polski 2 tysiące ton. Minister zaznaczył, że zostało już przygotowane rozporządzenie umożliwiające objęcie dopłatami do eksportu pozostałych 20,9 tys. t świeżego mięsa wieprzowego z limitu przysługującego Polsce w ramach listy koncesyjnej do WTO.

W związku z licznymi sygnałami dotyczącymi braków na rynku nawozowym minister W. Olejniczak wystąpił z wnioskiem do ministra gospodarki o zliberalizowanie zasad handlu nawozami. Nowe regulacje dotyczyłyby zawieszenia stawek celnych w imporcie nawozów azotowych ze wszystkich kierunków oraz wycofania środków ochronnych w imporcie saletry amonowej z Rosji i Ukrainy. Minister zaproponował, aby regulacje te mogły zostać wprowadzone już od połowy lutego br.
Rozmawiano także o zasadach rozdysponowania Krajowej Rezerwy Krajowej Kwoty Mlecznej i propozycjach zmian w tym zakresie. Ustalono, że dyskutowane dzisiaj propozycje zostaną przedstawione Komisji Porozumiewawczej do Spraw Mleka i Przetworów Mlecznych. Nowe, lepsze zasady zostaną przedstawione rolnikom w przyszłym tygodniu.
Prezes Krzysztof Ardanowki wyraził zadowolenie ze spotkania. Powiedział, że Izby Rolnicze chcą współpracować z resortem.

Izby chcą ponosić współodpowiedzialność za przemiany zachodzące na polskiej wsi. Miesiące, które pozostały do akcesji powinny być miesiącami wytężonej pracy, a nie konfliktów – powiedział prezes K. Ardanowski.

Minister W. Olejniczak stwierdził, że konstruktywna współpraca jest bardzo potrzebna. Prowadzone już przez izby szkolenia rolników w zakresie płatności bezpośrednich i przewidywane, w zakresie możliwości korzystania z funduszy strukturalnych i rolno-środowiskowych to dobry kierunek współpracy.

Spotkania przedstawicieli Krajowej Rady Izb Rolniczych z Kierownictwem ministerstwa odbywać się będą raz w miesiącu, a stałym ich elementem będzie omawianie prac legislacyjnych prowadzonych przez resort. Już dziś minister poprosił Izby o konsultacje w sprawie przygotowywanego rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków weterynaryjnych wymaganych przy prowadzeniu działalności związanej ze sprzedażą bezpośrednią.


POWIĄZANE

Klienci Poczty Polskiej mogą skorzystać z nowej usługi dotyczącej przesyłek reje...

Oficjalnie zostało potwierdzone, że Rada Nadzorcza Krajowej Grupy Spożywczej w d...

Krajowa Rada Izb Rolniczych informuje, że jest organizatorem wypoczynku letniego...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę