a_konopie_targi_2023
EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 750

Stanowisko Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych

22 lipca 2004

z 21.07.2004r.
w sprawie sytuacji na rynku zbóż
w okresie tegorocznych żniw

Nasze członkostwo w UE od 1 maja 2004r. nie spowodowało automatycznego wprowadzenia na polskim rynku zbóż wszystkich instrumentów działających już od lat na rynkach europejskich , które jeszcze przed rozpoczęciem żniw gwarantują producentom zbóż uzyskanie odpowiednich cen sprzedaży - wyższych od cen interwencyjnych (kontraktacja , transakcje terminowe). W związku z tym, oraz wobec wprowadzenia po raz pierwszy w tym roku mechanizmów interwencyjnego zakupu zbóż na zasadach unijnych, tzn takich które zadziałają dopiero od 1 listopada, Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych obawia się złej sytuacji na rynku zbóż w okresie najbliższych 3 miesięcy. Według zapowiedzi głównych podmiotów skupowych cena na zboża w tym okresie może kształtować się znacznie poniżej ceny interwencyjnej (101,3 Euro/t), a rolnicy, którzy nie dysponują odpowiednimi powierzchniami magazynowymi, lub przymuszeni złą sytuacją finansową nie będą mieli możliwości sprzedaży zboża za godziwą cenę.

Sytuacja na rynku zbóż w Polsce może bardzo odbiegać od sytuacji na rynku zbóż w pozostałych krajach unijnych i również wpłynąć na ich destabilizację.

Spodziewana zwyżka zbiorów tegorocznych oraz termin rozpoczęcia interwencji Unii Europejskiej od 1 listopada 2004 mogą wywołać drastyczny spadek cen na zboża w czasie żniw oraz doprowadzić do spekulacji na tym rynku. Biorąc pod uwagę fakt, że zapasy operacyjne zbóż w krajach dawnej 15-ki są najniższe od wielu lat, może się okazać, iż firmy handlowe z krajów zachodnich lub firmy z ich udziałem w Polsce będą chciały odbudować uszczuplone zapasy bardzo tanim zbożem wyprodukowanym w Polsce. Zboże to może wrócić do Polski w późniejszym czasie po znacznie wyższych cenach psując rynek pasz i przetworów zbożowych. Ten przewidywany mechanizm jest także niebezpieczny dla rolników w krajach starej Unii . Krajowa Rada Izb Rolniczych zasygnalizowała już ten problem głównej reprezentacji rolników europejskich COPA –COGECA.

Krajowa Rada Izb Rolniczych z zadowoleniem przyjęła działania Rządu umożliwiające uruchomienie od 24 lipca preferencyjnych kredytów skupowych na zboża. Jest to zgodne z wcześniejszymi postulatami izb rolniczych. Zdaniem samorządu rolniczego preferencyjne kredyty skupowe , do których na dopłaty do oprocentowania przeznacza się środki z budżetu państwa, powinny jednak być udzielane jedynie tym podmiotom skupowym , które zagwarantują ceny skupu nie niższe niż cena interwencyjna.

Krajowa Rada Izb Rolniczych apeluje aby w celu poprawy poziomu cen na rynku zbóż , Rząd podjął decyzję o uruchomieniu w okresie żniw odbudowy rezerw państwowych zbóż po cenach nie niższych niż cena interwencyjna.

Krajowa Rada Izb Rolniczych zachęca, aby wzorem inicjatywy Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej powoływać Rady Zbożowe z udziałem przedstawicieli administracji rządowej oraz partnerów społecznych, których celem będzie monitorowanie rynku zbóż na danym terenie i podejmowanie działań w celu stabilizacji relacji cenowych między sprzedającymi zboże rolnikami, a podmiotami skupowymi.

Jan Krzysztof Ardanowski
Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych


POWIĄZANE

Oficjalnie zostało potwierdzone, że Rada Nadzorcza Krajowej Grupy Spożywczej w d...

Krajowa Rada Izb Rolniczych informuje, że jest organizatorem wypoczynku letniego...

Na wniosek wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka pre...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę