Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Sukces prawicy w II turze wyborów samorządowych

12 listopada 2002

Prawicowi lub centroprawicowi kandydaci wygrali wybory na prezydenta w 11 z 16 miast wojewódzkich. Kandydaci lewicy zajęli 4 stanowiska. W byłych miastach wojewódzkich prawica i centroprawica ma 13 prezydentów, tyle samo ile lewica.

Premier Leszek Miller przyznał, że wiadomość, iż w kilku dużych miastach uważanych za bastiony lewicy, takich jak Łódź czy Bydgoszcz, prezydentami zostali przedstawiciele prawicy, jest dla niego przykrą niespodzianką.

W wywiadzie dla radiowych Sygnałów Dnia, będący przewodniczącym SLD szef rządu podkreślił jednak, że w tych miastach – tradycyjnie uważanych za lewicowe – tę opinię wciąż potwierdzają wyniki wyborów radnych.

Gość Polskiego Radia podkreślił, że o upadku bastionów można też mówić w odwrotną stronę – w kilku miastach, gdzie przez lata rządziła prawica, na przykład w Krakowie, prezydentami zostali przedstawiciele lewicy.

Premier wyraził obawę o to, jak w miastach, w których prezydenci i rady są z przeciwnych opcji będzie się układała współpraca między nimi. Leszek Miller wyraził przy tym nadzieję, że w tych miastach ta współpraca jakoś się ułoży.

Przewodniczący SLD powiedział, że w sejmikach wojewódzkich i innych organach samorządowych SLD zapewne będzie musiał zawiązać koalicję z Samoobroną. Premier argumentował, że taka była decyzja wyborców i nie można pomijać realiów. Leszek Miller wyjaśnił, że w porównaniu z Ligą Polskich Rodzin Samoobrona jest mniej antyeuropejska.

Gość Sygnałów Dnia podkreślił jednak, że wszędzie tam, gdzie będzie to możliwe naturalnym sojusznikiem koalicji SLD-UP będzie PSL i to z ludowcami zostaną najpierw przeprowadzone rozmowy o tworzeniu większości w sejmikach i radach. Premier dodał jednak, że wyniki wyborcze ludowców nie umożliwiają wielu takich lokalnych koalicji.


POWIĄZANE

Oficjalnie zostało potwierdzone, że Rada Nadzorcza Krajowej Grupy Spożywczej w d...

Krajowa Rada Izb Rolniczych informuje, że jest organizatorem wypoczynku letniego...

Na wniosek wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka pre...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę