aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Szacowanie szkód łowieckich - drażliwy temat

14 maja 2010
W dniu 11 maja 2010 roku, z inicjatywy Wielkopolskiej Izby Rolniczej, odbyło się spotkanie poświęcone tematyce szkód i odszkodowań łowieckich - głównie nowym procedurom szacowania w świetle rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 8 marca 2010 roku w sprawie sposobu postępowania przy szacowaniu szkód oraz wypłaty odszkodowań za szkody w uprawach i płodach rolnych. Rozporządzenie to stanowi wykonanie delegacji ustawowej zawartej w art. 49 ustawy Prawo Łowieckie, zastępuje dotychczasowe rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 15 lipca 2002 roku i jest wynikiem prac zespołu ekspertów reprezentujących Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministra Środowiska, Polskiego Związku Łowieckiego, Krajowej Rady Izb Rolniczych oraz praktyków i ekspertów z dziedziny szacowania szkód łowieckich.

W spotkaniu, które odbyło się w siedzibie Izby, wzięli udział eksperci - Piotr Jenoch i Jerzy Lęcznar - radcy ministra w Departamencie Leśnictwa Ministerstwa Środowiska, którzy czynnie uczestniczyli w pracach nad tworzeniem tego aktu prawnego. Na spotkanie przybyli: Przemysław Pacia - wicewojewoda Wielkopolski, przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, Wielkopolskiego Urzędu Marszałkowskiego, Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Regionalnego Konserwatora Przyrody, Przewodniczący Zarządów Okręgowych PZŁ w Poznaniu, Pile, Koninie, Kaliszu oraz w Lesznie, Stacji Badawczej PZŁ w Czempiniu, Zarząd Izby Rolniczej, rolnicy oraz przedstawiciele mediów.
Spotkanie otworzył Wiceprezes Zarządu Wielkopolskiej Izby Rolnczej - Michał Wróblewski, a prowadził Krzysztof Kwiatoń - Członek Zarządu WIR, który zajmuje się sprawami łowieckimi.
Na początku spotkania Prowadzący nawiązał do pierwszego spotkania na ten temat, które odbyło się 12 października 2009 roku, a następnie przedstawił działania Wielkopolskiej Izby Rolniczej związane z problematyką szkód łowieckich. Temat ten był poruszany wiele razy na posiedzeniach Rad Powiatowych i podczas Walnych Zgromadzeń Izby, na których zgłaszano wnioski dotyczące szkód wyrządzanych przez zwierzynę w uprawach i płodach rolnych. Tematyka tych wniosków była różnorodna - od zwiększenia limitu odstrzałów na niektóre gatunki, po włączenie do sytemu odszkodowań szkód wyrządzonych przez ptactwo przelotne (dzikie gęsi, żurawie, kruki), czy zwierzęta objęte ochroną gatunkową. Tematem przewodnim były jednak zawsze zasady szacowania szkód łowieckich. W związku z barkiem wśród rolników wiedzy na ten temat, Wielkopolska Izba Rolnicza podjęła się zorganizowania szeregu szkoleń, które kończyły się wydaniem zaświadczeń dla uczestniczących w nich członków Rad Powiatowych. Przeszkoleni uzyskiwali w ten sposób uprawnienia do reprezentowaniu naszej izby rolniczej przy szacowaniu szkód. Drugi cykl szkoleń był skierowany dla rolników i wyposażał uczestników w potrzebną wiedzę związaną z podstawami prawnymi oraz zasadami postępowania przy szacowaniu szkód. Uczestnicy tych szkoleń otrzymywali przygotowany przez Izbę poradnik dla rolników "SZKODY ŁOWIECKIE".
W trakcie spotkania omówiono i przedyskutowano kolejne paragrafy nowego rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie sposobu postępowania przy szacowaniu szkód oraz wypłat odszkodowań za szkody w uprawach i płodach rolnych. Dyskusja dotyczyła powiadamiania Izby o osobach uprawnionych do przyjmowania zgłoszeń, uprawnień osób szacujących szkody, obowiązujących procedurach, szacowaniu szkód na łąkach i pastwiskach oraz przypadków szczególnych zapisanych w par. 7 rozporządzenia. Obecni na spotkaniu eksperci - radcy ministra - odpowiadali na pytania pozostałych uczestników spotkania wynikające z zapisów tego rozporządzenia, a także ustawy Prawo Łowieckie - w kwestii dotyczącej wyłączeń z granic obwodów łowieckich, ustawy o ochronie przyrody z dnia 16 kwietnia 2004 r., głównie w związku ze szkodami wyrządzanymi przez bobry. Pytano także o zaawansowanie prac nad rozporządzeniem do tej ustawy.
W dalszej części spotkania rozwinęła się szeroka dyskusja, w której podkreślano konieczność ciągłej współpracy między rolnikami a myśliwymi i leśnikami z udziałem przedstawicieli Wielkopolskiej Izby Rolniczej, Urzędu Marszałkowskiego i Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Obecni na spotkaniu przedstawiciele Zarządów Okręgowych PZŁ podkreślali potrzebę wspólnych spotkań, mówili o działaniach podejmowanych przez Koła Łowieckie w celu zmniejszenia szkód łowieckich oraz o możliwości wspólnego przygotowania materiałów pomocnych przy szacowaniu szkód.
W trakcie spotkania zostały wypracowane następujące wnioski:
Opracowanie przez Izbą Rolniczą wspólnie z Stacją Badawczą PZŁ w Czempiniu, Poradnika na temat szacowania szkód, nie tylko dla rolników, ale też dla innych osób będących członkami komisji szacujących szkody.
Opracowanie i uaktualnianie na bieżąco kosztów uprawy podstawowych roślin, cen zabiegów agrotechnicznych oraz innych danych pomocnych przy szacowaniu szkód.
Sprecyzowanie granic obwodów łowieckich szczególnie w kwestii wyłączeń z granic obwodów.
Rozwijanie współpracy między "SIEWCĄ WIELKOPOLSKIM" - dwumiesięcznikiem wydawanym przez Izbę Rolniczą, a "ZACHODNIM PORADNIKIEM ŁOWIECKIM" - kwartalnikiem Wojewódzkiego Sejmiku Łowieckiego w Poznaniu.
Organizowanie w II kwartale roku posiedzeń Rad Powiatowych Izby Rolniczej na tematy łowieckie z udziałem Łowczych Okręgowych i prezesów Kół Łowieckich.
Pomimo, że nie zawsze wszyscy byli zgodni co do poglądów wyrażanych na spotkaniu, wszyscy potwierdzili potrzebę kontynuacji takich spotkań w celu wyjaśniania spraw spornych oraz wzajemnego zrozumienia. Zakładając, że rolnicy pozostaną ze swoimi polami i koła łowieckie z obwodami, i że życie toczy się naprzód - skazani na siebie, róbmy wszystko by to skazanie nie było wyrokiem.



POWIĄZANE

Klienci Poczty Polskiej mogą skorzystać z nowej usługi dotyczącej przesyłek reje...

Oficjalnie zostało potwierdzone, że Rada Nadzorcza Krajowej Grupy Spożywczej w d...

Krajowa Rada Izb Rolniczych informuje, że jest organizatorem wypoczynku letniego...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę