CTR_80917

Trudna renta

10 stycznia 2005

Od 1 stycznia KRUS przestała ubezpieczać rolników, którzy decydując się na rentę strukturalną przekazali gospodarstwa następcy przed końcem 2004 r. Kasa obiecuje, że to rozwiązanie tymczasowe.

Do tej pory na Kujawach i Pomorzu wnioski o przyznanie renty strukturalnej złożyło ponad 1750 gospodarzy. Miesięcznie mogą dostać nawet ponad 2 tys. złotych. Jednak, aby zdobyć tę kwotę, muszą pokonać niejedną przeszkodę. Przekonali się o tym rolnicy, którzy przekazali gospodarstwo następcy (jeden z warunków otrzymania renty) w r. 

Ani rolnik, ani rencista

- Dokument wyzbycia się gospodarstwa powoduje wyłączenie z - wyjaśnia Jerzy Morkowski , dyrektor bydgoskiego KRUS. Tak więc przyszli renciści bez gospodarstwa (a mający akty notarialne podpisane do końca ub.r.) przestali być ubezpieczeni od 1 stycznia 2005 r. Szansę na "powrót" do KRUS będą mieli dopiero wtedy, gdy otrzymają orzeczenie o przyznaniu renty. 
Na razie jednak ARiMR wysyła gospodarzom tylko postanowienia o prawie do świadczenia, które dla KRUS niewiele znaczą. - Decyzje zaczniemy wydawać prawdopodobnie w jeszcze w tym miesiącu - informuje Andrzej Gross, dyrektor OR ARiMR w Toruniu. 

U notariusza po równo 

Sprawą zajął się już resort rolnictwa. - Ministerstwo wystąpi do rządu o interpretację, aby rolnicy będący w tej sytuacji zostali objęci ubezpieczeniem już od pierwszego kwartału 2005 roku - uspokaja Stanisław Kowalczyk, wiceminister rolnictwa. W KRUS nie chcą zajmować oficjalnego stanowiska do czasu wydania decyzji przez ministra polityki społecznej. - Problemu by nie było, gdybyśmy dostali chociaż sygnał z agencji, że coś jest nie tak - powiedział "Pomorskiej" pracownik centrali kasy. Brak ubezpieczeń to nie jedyny problem przyszłych rencistów. Okazuje się bowiem, że muszą płacić notariuszowi kilkakrotnie więcej niż ci, którzy przepisują gospodarstwo przechodząc na emeryturę. Przed Rokiem resort rolnictwa obiecał, że dojedzie do zrównania opłat. Dopiero dziś prawdopodobnie minister finansów podpisze rozporządzenie w tej sprawie, więc za tygodnie rolnicy będą płacić za sporządzenie aktu notarialnego nie więcej niż 600 zł.


POWIĄZANE

Zakup 54 niskoemisyjnych autobusów, budowę parkingów, dróg, ścieżek rowerowych i...

Wiadome było, że nie uda się odwołać Krzysztofa Jurgiela, ale udało się pokazać ...

Wniosek o wotum nieufności wobec ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela jest zas...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę