CTR_80917

Ustawa o KRUS - rząd rezygnuje z podniesienia składek

25 lutego 2005

Autopoprawka do rządowego projektu ustawy o systemie ubezpieczenia społecznego rolników została skierowana w środę do konsultacji społecznych.

Rząd tym samym rezygnuje z podniesienia składek na ubezpieczenie dla rolników - poinformowało w czwartek w komunikacie Ministerstwo Polityki Społecznej.

Ustawa reformująca system ubezpieczenia społecznego rolników (ustawa o KRUS) trafiła do Sejmu w październiku 2004 roku. Sejm nie rozpoczął prac nad tym projektem, gdyż rozwiązania zaproponowane przez rząd dotyczące podwyżki i zróżnicowania składek na ubezpieczenie społeczne rolników zostały oprotestowane przez wszystkie organizacje rolnicze.

W związku z tym, rząd podjął decyzję, aby reformę systemu ubezpieczenia społecznego rolników rozłożyć na dwa etapy.

W pierwszym etapie proponuje się przeprowadzenie zmian dotyczących kompleksowego i spójnego uregulowania organizacji oraz finansowania systemu ubezpieczenia społecznego rolników, czyli samej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS).

Natomiast zmiany systemu naliczania składek na ubezpieczenie będą stanowić drugi etap reformowania systemu KRUS i wprowadzone zostaną w późniejszym terminie.

W autopoprawce, rząd proponuje wykreślić z projektu ustawy wszystkie przepisy dotyczące zwiększenia i zróżnicowania składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe rolników.

Projekt ustawy o KRUS przewidywał uzależnienie składki na ubezpieczenie od wielkości gospodarstwa rolnego, wyrażonej w hektarach przeliczeniowych. Przyjęcie takiej miary zostało powszechnie skrytykowane, jako nieadekwatne do stanu faktycznego, ponieważ bierze ona pod uwagę jedynie stan posiadania, a nie rozmiar i rodzaj prowadzonej produkcji w gospodarstwie rolnym.

Ponadto proponuje się wykreślenie z projektu przepisów dotyczących nowej zasady ustalania wysokości emerytur dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r., których obejmą nowe zreformowane zasady wypłaty świadczeń emerytalnych z systemu powszechnego (z ZUS).

Zmiany upraszczają także system funkcjonowania KRUS i zarządzania funduszami powołanymi do realizacji ubezpieczenia społecznego rolników.

Jak informuje resort polityki społecznej, KRUS otrzyma status państwowej jednostki organizacyjnej z osobowością prawną. Będzie prowadzić samodzielną gospodarkę finansową w ramach posiadanych środków na działalność ustawą, dotyczącą obsługi ubezpieczenia i gospodarowania swoim mieniem.

Rząd proponuje, aby ustawa o systemie ubezpieczenia społecznego rolników weszła w życie z 1 stycznia 2006 r. Zmiany systemu organizacyjno-finansowego KRUS muszą bowiem wejść w życie z początkiem roku budżetowego. Ponadto, ustawa powinna przewidzieć kilkumiesięczne vacatio legis, aby KRUS mogła się w pełni przygotować do funkcjonowania od tej daty w nowej formie organizacyjnej.


POWIĄZANE

Zakup 54 niskoemisyjnych autobusów, budowę parkingów, dróg, ścieżek rowerowych i...

Wiadome było, że nie uda się odwołać Krzysztofa Jurgiela, ale udało się pokazać ...

Wniosek o wotum nieufności wobec ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela jest zas...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę