W sprawie funkcjonowania doradztwa rolniczego

3 stycznia 2008
Walne Zgromadzenie Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego w trosce o przyszłość rolnictwa łódzkiego, uważa że nadszedł czas na połączenie jednostek doradztwa rolniczego z izbami rolniczymi. Zdaniem IRWŁ powstałe w ten sposób doradztwo będzie gwarancją ukierunkowania na oczekiwania ze strony beneficjentów i pełnego wykorzystania potencjału materialnego, a przede wszystkim osobowego połączonych jednostek.
- Rolnicy oczekują doradztwa sprawnego organizacyjnie i wydolnego finansowo, zatrudniającego bardzo dobrych fachowców, dysponujących stale zgłębianą i aktualizowaną wiedzą i wyposażonych w niezbędny sprzęt do pracy doradczej. Oczekiwania te mogłyby być zrealizowane i zagwarantowane między innymi przez przekazanie w użytkowanie na zasadach użyczenia majątku trwałego i wyposażenia będącego obecnie we władaniu jednostek doradztwa rolniczego dla powstałej z połączenia Ośrodka Doradztwa i Izby Rolniczej – nowej jednostki oraz zagospodarowanie przez nową jednostkę zasobów kadrowych i odpowiednie finansowanie, które byłoby połączeniem funduszy Izb pochodzących z 2 % odpisu od podatku rolnego i dotychczasowej dotacji z budżetu krajowego dla jednostek doradztwa oraz pozyskiwanych funduszy unijnych – mówi Andrzej Górczyński, prezes Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego.
Połączenie jednostek doradztwa rolniczego z Izbami,  zdaniem rolników z regionu łódzkiego spowoduje  , że powstanie w terenie jedna mocna jednostka doradcza o charakterze społecznym, funkcjonująca profesjonalnie i bezstronnie, konkurencyjna wobec jednostek komercyjnych, a co najważniejsze będzie to ciało powszechnie akceptowane przez społeczność wiejską. Jak podkreśla Górczyński  taka formuła doradztwa rolniczego doskonale sprawdziła się w Austrii i Francji i z tych dobrych doświadczeń należy skorzystać opracowując nową regulację prawną    w naszym kraju.

POWIĄZANE

Krajowa Rada Izb Rolniczych informuje, że jest organizatorem wypoczynku letniego...

Na wniosek wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka pre...

Ponad dwustu dolnośląskich sołtysów przyjechało w czwartek, 10 marca do Wrocławi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę