a_konopie_targi_2023
EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 750

We wrześniu przyjdą inspektorzy

28 czerwca 2004

Pod koniec września mogą rozpocząć się kontrole przedsiębiorców, którzy do 30 czerwca br. muszą złożyć sprawozdania dotyczące posiadanych zapasów cukru. W Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych opracowuje się już odpowiednie procedury.

Nikt nie lubi grzebać komuś w kieszeniach. Ustawa nakłada na nas obowiązek zebrania formularzy, potem kontrolą tego zajmie się inspekcja – mówi Radosław Iwański z ARR.

Przedsiębiorcy i handlowcy, którzy złożą formularze, jak też ci, którzy w ogóle nie złożyli informacji na temat zapasów cukru, a Agencja Rynku Rolnego podejrzewa, że takie zapasy posiadają, mogą spodziewać się wizyty kontrolerów z Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Tymczasem przedsiębiorcy, zwłaszcza drobni, mają poważne kłopoty z wypełnieniem i złożeniem informacji o zapasach. – Pomocne dla przedsiębiorców byłoby zapisanie odpowiednich ilości cukru dla poszczególnych grup produktów. Była na ten temat gorąca dyskusja na forum Rady Gospodarki Żywnościowej, ale spełzło to na niczym – mówi Radosław Iwański. – Właściciele sklepów czy hurtowni muszą policzyć cukier zawarty w produktach, którymi handlują, na podstawie informacji podanych na etykietach – informuje doradca Agencji Rynku Rolnego pod specjalnie uruchomionym telefonem.

Kogo dotyczy obowiązek

Producenci wyrobów zawierających cukier oraz właściciele hurtowni, sklepów czy składów, którzy w dniu 1 maja br. zmagazynowali cukier w postaci czystej lub jako składnik innych produktów spożywczych o wadze większej niż 5 ton, mają obowiązek złożyć odpowiednie sprawozdanie do Agencji Rynku Rolnego. Do 30 czerwca należy sporządzić pisemne informacje na temat stanu zapasów produktów cukrowych na dzień 1 maja 2000 r., 1 maja 2001r., 1 maja 2002 r., 1 maja 2003 r. i 1 maja 2004 r.

Przedsiębiorców obliguje do tego ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o nadmiernych zapasach produktów rolnych i produktów cukrowych (Dz.U. z 2004 r. nr 97, poz. 964) oraz rozporządzenia Komisji Europejskiej, przede wszystkim: 1972/03/WE z dnia 10 listopada 2003 r. i 735/2004 z dnia 20 kwietnia 2004 r.


– Nie mamy żadnego programu komputerowego, który by nam w tym pomógł. Nie wiemy tak naprawdę, jak to robić. Jest to wielki kłopot. Zresztą nie wiem, czy podlegamy obowiązkowi sprawozdania, bo nie wiem, czy mam 3 czy 5 ton cukru w produktach – mówi Aleksandra Nietreba, księgowa hurtowni spożywczej Rinke w Gorzowie Wielkopolskim. Lepiej mają duże sieci handlowe. – Mamy centralny system informatyczny, do którego wpisywane są ilości zamawianego towaru. Całość cukru w produktach, którymi handlujemy, właśnie liczymy centralnie. Myślę, że zdążymy do 30 czerwca – mówi Isolda de Saint Paul, rzeczniczka sieci hipermarketów Real.


POWIĄZANE

Oficjalnie zostało potwierdzone, że Rada Nadzorcza Krajowej Grupy Spożywczej w d...

Krajowa Rada Izb Rolniczych informuje, że jest organizatorem wypoczynku letniego...

Na wniosek wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka pre...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę