aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

WMIR wnioskuje do prezesa KRUS- u

6 marca 2008
Warmińsko – Mazurska Izba Rolnicza wystąpiła z wnioskiem do Romana Kwaśnickiego, prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia społecznego o zlikwidowanie wyłączenia w ciągłości ubezpieczenia dla rolników prowadzących sezonową działalność gospodarczą oraz ze względu na zawód wyuczony.
Obecna sytuacja w rolnictwie powoduje, że wielu rolników musi szukać dodatkowych źródeł dochodów lub posiadać - na wszelki wypadek - drugi wyuczony zawód. Z tego powodu  jak podkreśla WMIR obowiązujące przepisy nakazują przerywać ubezpieczenie w KRUS. Tak jest w przypadku osób prowadzących sezonową działalność gospodarczą np. wikliniarstwo lub osób, które by nie utracić zdobytych już uprawnień muszą podjąć pracę przed upływem określonego okresu czasu np. pielęgniarki.
- Sytuacja ta powoduje duże utrudnienia w możliwości pozyskiwania środków dostępnych w ramach funduszy unijnych, gdyż rolnik nie może wykazać ciągłości ubezpieczenia. Niezbędne jest wypracowanie takiej formy prawnej, która jednocześnie dawałaby możliwość czasowego wyłączenia spod ubezpieczenia bez utraty ciągłości (np. składanie oświadczenia z jakiego powodu ubezpieczenie jest zawieszane i kiedy nastąpi powrót do opłacania składki). Rozwiązanie tej kwestii jest niezwykle istotne dla rolników, którzy nie posiadają zbyt wielu środków na inwestycje w gospodarstwach i zmuszeni są szukać dodatkowego dochodu w dziedzinie pokrewnej rolnictwu lub wręcz poza rolnictwem – mówi Zbigniew Ziejewski, prezes Warmińsko – Mazurskiej Izby Rolniczej.


POWIĄZANE

Klienci Poczty Polskiej mogą skorzystać z nowej usługi dotyczącej przesyłek reje...

Oficjalnie zostało potwierdzone, że Rada Nadzorcza Krajowej Grupy Spożywczej w d...

Krajowa Rada Izb Rolniczych informuje, że jest organizatorem wypoczynku letniego...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę