aaa_TSW_2023
CTR_2023

Wstępne wyniki kontroli na miejscu – 11,5 proc. nieprawidłowości

27 października 2006

Poziom nieprawidłowości stwierdzony u producentów rolnych ubiegających się o dopłaty bezpośrednie za 2006 r. wynosi 11,5 proc. Kontrolami objęto ponad 98 tys. gospodarstw, na ok. 1,47 mln złożonych wniosków.

Wyniki inspekcji mogą ulec zmianie, gdyż analiza obejmuje 79 proc. skontrolowanych gospodarstw.

W kampanii 2005 r. poziom nieprawidłowości wyniósł 13,2 proc., a w kampanii 2004 r. – 15,3 proc.

Kontrole na miejscu objęły najwięcej gospodarstw w województwach mazowieckim, małopolskim i lubelskim, najmniej – w województwach lubuskim i opolskim. Odsetek kontrolowanych gospodarstw wynikał z liczby złożonych wniosków w ramach płatności bezpośrednich oraz błędów popełnianych w poprzednich latach.

Analiza wniosków wykazała, że 11,5 proc. kontrolowanych gospodarstw zawyżyło powierzchnię uprawnioną do dopłat o ponad 3 proc., co skutkuje sankcjami. W większości przypadków powierzchnia została zawyżona w niewielkim zakresie - powyżej 3 proc., ale nie więcej niż 10 proc. Są to najczęściej przypadki niezamierzone przez rolników, wynikające przeważnie z pomyłek. Jedynie 3 proc. kontrolowanych gospodarstw zawyżyło powierzchnię deklarowaną do dopłat powyżej 20 proc. W skali kraju dotyczy to ponad 2,2 tys. przypadków.

20,4 proc. rolników zadeklarowało zawyżoną powierzchnię uprawnioną do dopłat, jednak w granicach dopuszczonych 3 proc. błędem, który nie skutkuje nałożeniem sankcji.

38,9 proc. skontrolowanych gospodarstw zaniżyło deklarowaną powierzchnię. W skali kraju jest to ponad 37 tys. ha – grunty te zostały ujawnione podczas kontroli na miejscu, lecz nie były zadeklarowane przez rolników na wniosku o płatność.

Właściwą powierzchnię uprawnioną do dopłat zadeklarowało 29,2 proc. kontrolowanych wnioskodawców.

Za nieprawidłowość zagrożoną sankcjami uważa się zawyżenie powierzchni o ponad 3 proc. (lub 1 ha) oraz niespełnienie wymagań dobrej kultury rolnej. Zgodnie z przepisami, jeżeli różnica między zadeklarowaną a rzeczywistą powierzchnią działki jest mniejsza niż 3 proc., rolnikowi nie grożą żadne sankcje. Jeżeli różnica wyniesie od 3 do 30 proc., płatność zostanie zmniejszona o dwukrotność stwierdzonej różnicy. W przypadku, gdy różnica wyniesie od 30 do 50 proc., rolnik nie otrzyma żadnej dopłaty. Jeżeli przekroczy 50 proc. – to nie tylko nie otrzyma w danym roku płatności, lecz suma, która odpowiada różnicy, zostanie mu potrącona z następnych płatności w okresie trzech kolejnych lat.POWIĄZANE

Oficjalnie zostało potwierdzone, że Rada Nadzorcza Krajowej Grupy Spożywczej w d...

Krajowa Rada Izb Rolniczych informuje, że jest organizatorem wypoczynku letniego...

Na wniosek wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka pre...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę