aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

XVII Zgromadzenie Ogólne Związku Gmin Wiejskich RP

17 marca 2003

Mariusz Poznański, dotychczasowy szef ZGW RP, został wybrany jednogłośnie nowym przewodniczącym Związku Gmin Wiejskich RP.

Wyboru dokonali delegaci podczas XVII Zgromadzenia Ogólnego ZGW RP, które w dniach 14-15 marca 2003 r. obradowało w Poznaniu. Podczas Zgromadzenia jednogłośnie udzielono absolutorium Zarządowi III kadencji i uchwalono budżet ZGW RP na rok 2003. Wybrano także Zarząd Związku na IV kadencję. ZGW RP przygotował także niespodziankę dla wójtów, którzy w 2002 rozpoczęli IV kadencję. Otrzymali oni specjalną statuetkę "SUPER WÓJTA" wraz z gratulacjami za III kadencję i wygraną w wyborach bezpośrednich.

ZGW RP PO WYBORACH

Na XVII Zgromadzenie Ogólne ZGW RP przyjechało ponad 200 delegatów i kilkunastu gości, wśród nich m.in.: Minister Jerzy Mazurek z MSWiA, Pani Minister Hanna Kuzińska z MENiS, Prezes Związku Miast Polskich i Prezydent Poznania Ryszard Grobelny, Prezes Związku Powiatów Polskich Ludwik Węgrzyn, V-ce Marszałek Województwa Wielkopolskiego Józef Lewandowski.

W czasie dwudniowych obrad delegaci przyjęli sprawozdanie z prac Zarządu ZGW RP w roku 2002 i z całej kadencji oraz jednogłośnie dzielili Zarządowi absolutorium. Delegaci przyjęli także jednogłośnie budżet na rok 2003. Najważniejszym punktem obrad było oczywiście wybranie nowych władz Związku na kolejny rok. Na stanowisko przewodniczącego Związku kandydował, dotychczasowy przewodniczący Pan Mariusz Poznański, Wójt Gminy Czerwonak. Mariusz Poznański został wybrany już w pierwszym, tajnym głosowaniu jednogłośnie. Jest to zatem wyraz wielkiego poparcie dla dokonań przewodniczącego i efekt zaufania jakim darzą go członkowie ZGW RP. Delegaci wybrali także nowy Zarząd IV kadencji i Komisję Rewizyjną. Szczególnie miły przebieg miała uroczystość pożegnania odchodzących członków Zarządu ZGW RP. Od przewodniczącego ZGW RP otrzymali oni okolicznościowy upominek w postaci eleganckiego pióra. Gromkie brawa od kolegów Wójtów dla odchodzących członków Zarządu były wyrazem uznania dla ich wieloletniej pracy i dokonań. Prawdziwą niespodzianką było wręczenie ponad 80 wójtom statuetek "Super Wójta". Statuetkę otrzymali, ci którzy w swoich gminach byli wójtami przez III kadencje i wybrani zostali na IV. Warto wspomnieć, że takich wójtów gmin należących do ZGW RP jest ponad 150. Statuetki dla pozostałych wójtów, którzy nie brali udziału w Zgromadzeniu a rozpoczęli IV kadencję zostaną im przesłane w najbliższym czasie.

W części merytorycznej dwudniowego Zgromadzenia dyskutowano m.in.: nad finansowaniem oświaty, obowiązkowymi zerówkami i kwestią zmian w ustawie o dochodach JST i ewidencjonowaniem gruntów i budynków. Szczególnie gorący przebieg miała dyskusja w sprawie "zerówek". Wystąpienie pani Minister Kuzińskiej poświęcono w głównej mierze ministerialnemu pomysłowi nie rozwiało wątpliwości wójtów zwłaszcza w kwestiach finansowania przez JST obowiązkowych "zerówek". Przewodniczący Poznański w dość mocnych słowach odniósł się do tej sprawy w czasie konferencji prasowej. Szefowie ZGW RP nie negując samej idei obowiązkowych "zerówek" zarzucili MENiS, że sprawa ta nie była konsultowana ze stroną samorządową. Tym czasem kolejne zadanie własne (a takim ma być obowiązkowa "zerówka" ) to dla wielu gmin gwóźdź do budżetowej "trumny".

Kwestie finansowania oświaty były przedmiotem obrad w sobotniej części Zgromadzenia. Wynikiem dyskusji było przyjęcie Stanowiska XVII Zgromadzenia ZGW RP w sprawie projektu zmiany ustawy o systemie oświaty.
Kolejne Stanowisko przyjęte przez ZGW RP dotyczyło prac nad ustawą o dochodach JST. W Stanowisku członkowie ZGW RP przyjęli postulat, aby kwota była ustalana poprzez przemnożenie dochodów PIT z województwa przez wskaźnik % (udziału gminy w tym podatku) i wskaźnik odpowiadający udziałowi mieszkańców danej gminy do ogólnej liczby mieszkańców województwa. Zdaniem delegatów taka redystrybucja umożliwi równomierny rozwój gmin w danym województwie.
Kolejne stanowisko przyjęte przez XVII Zgromadzenie dotyczyło pilnej potrzeby dostosowania aktualnie prowadzonych przez starostów ewidencji gruntów i budynków do stanu prawnego wynikającego z rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa. To stanowisko zostało przyjęto z drobnymi zmianami w stosunku do projektu.
Poniżej publikujemy skład nowych władz ZGW RP na IV kadencję oraz treść wszystkich stanowisk przyjętych na XVII Zgromadzeniu Ogólnym Związku Gmin Wiejskich.

WYNIKI WYBORÓW
DO ORGANÓW WŁADZ ZWIĄZKU GMIN WIEJSKICH RP

Zarząd ZGWRP

Nazwisko i Imię

Wójt Gminy

 
Poznański Mariusz Czerwonak Przewodniczący Związku
Iwaniuk Krzysztof Terespol Wiceprzewodniczący
Olszewski Marek Lubicz Wiceprzewodniczący
Strugała Dariusz Jaraczewo Skarbnik
Bodziacki Janusz Lubartów  
Bystroński Tomasz Nowosolna  
Jastrzębski Stanisław Długosiodło  
Lamkowski Waldemar Lichnowy  
Lech Mirosław Korycin  
Mikulicz Janusz Kunice  
Szczepańska Renata Cisna  
Świętalski Leszek Bogaczowice  
Trąpczyński Roman Miasto Lubawskie  
Trojanowski Edward Wieliszew  
Zająkała Jerzy Łubianka  

Komisja Rewizyjna

Nazwisko i Imię

Wójt Gminy

 
Kozłowska Czesława Kotla Przewodniczący
Czarnecki Jacek Chełmża  
Drynko Romuald Sztutowo  
Wieteska Stanisław Opiniogóra Górna  
Wyrwas Barbara Klonowa  

STANOWISKA:

Stanowisko
XVII Zgromadzenia Ogólnego Związku Gmin Wiejskich RP
z dnia 14 marca 2003 r.

Stanowisko
XVII Zgromadzenia Ogólnego Związku Gmin Wiejskich RP
w sprawie pilnej potrzeby dostosowania aktualnie prowadzonych przez starostów ewidencji gruntów i budynków do stanu prawnego wynikającego z rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa
z dnia 29 marca 2001 r. (Dz.U. Nr 38, poz. 454)

Stanowisko
XVII Zgromadzenia Związku Gmin Wiejskich Rzeczpospolitej Polskiej
w sprawie projektu zmiany ustawy systemie oświaty (druk sejmowy nr 1197)
Poznań, 14 - 15 marca 2003 r.


POWIĄZANE

Klienci Poczty Polskiej mogą skorzystać z nowej usługi dotyczącej przesyłek reje...

Oficjalnie zostało potwierdzone, że Rada Nadzorcza Krajowej Grupy Spożywczej w d...

Krajowa Rada Izb Rolniczych informuje, że jest organizatorem wypoczynku letniego...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę