" "
Agrolok_280518

Z pracy Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego

8 grudnia 2005

IRWŁ otrzymała największą dotację w kraju od Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi na Program i Modernizacji Kalibracji Ciągnikowej Aparatury Ochrony Roślin. Kwota dotacji 2 miliony złotych. Wysokość dofinansowania do 50% kosztów naprawy ale nie więcej niż 500 złotych do jednego opryskiwacza. Możemy zmodernizować 4 tysiące sztuk opryskiwaczy. Do dnia 31 października 2005 r. zmodernizowano 1925 sztuk opryskiwaczy na terenie województwa łódzkiego.

Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego wspólnie z Łódzkim Ośrodkiem Doradztwa od 1 marca br. do 31 grudnia br. realizuje działanie „ Wsparcie doradztwa rolniczego” Pracownicy Biur Powiatowych Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego bezpłatnie pomagali rolnikom w wypełnianiu wniosków m.in. o przyznanie płatności bezpośrednich do gruntów rolnych lub o przyznanie płatności z tytułu wsparcia działalności rolniczej na obszarach ONW. Aktualnie w ramach tego działania są organizowane dla producentów rolnych spotkania doradcze z zakresu m.in. Zwykłej Dobrej Praktyki Rolniczej, Programów Rolnośrodowiskowych.

Wspólnie ze spółką SAM-ROL realizujemy szkolenia z zakresu: „ wykonywania zabiegów środkami ochrony roślin w produkcji rolnej i leśnictwie oraz nabywania środków ochrony roślin zaliczanych do klas bardzo toksycznych i toksycznych dla ludzi”. Od lutego 2005 r. została uruchomiona internetowa giełda rolnicza, która umożliwia zamieszczenie bezpłatnych ogłoszeń dla rolników naszego województwa oraz tanich reklam dla firm sektora okołorolniczego. Zainteresowane osoby prosimy o kontakt z Biurem IRWŁ w Łodzi oraz każdym innym Biurem Powiatowym IRWŁ. Zapraszamy na stronę internetową www.rolgielda.pl

Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego w konsorcjum z Gminą Baranów i Stowarzyszeniem „ Inicjatywa i integracja” złożyła do Funduszu Współpracy Agro-Info do Warszawy projekt pt. „ Z doradcą Agro- Info twoje gospodarstwo małą firmą”. Projekt zakłada cykl szkoleń i warsztaty z zakresu sporządzania biznesplanów i rachunkowości. Przyznany został grant w wysokości 60 tys. złotych. Na przełomie października i listopada br. odbyło się 6 szkoleń z zakresu biznesplanu. Uczestnicy zapoznali się z podstawowymi zagadnieniami dotyczącymi budowy biznesplanu, oraz nabyli umiejętności w zrozumieniu i wypełnianiu wniosków o pożyczkę, wniosków o kredyt, oraz wniosków o pozyskanie innych źródeł finansowania.

Ponadto Zarząd Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego zwrócił się z pismem do: Dyrektora Departamentu Obsługi Środków Towarzyszących Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o udzielenie jednoznacznej odpowiedzi w następującej kwestii:
- czy rolnik składający wniosek o dopłaty z tytułu ONW, który zobowiązywał się do prowadzenia działalności rolniczej przez okres 5 lat od dnia otrzymania tej płatności na wszystkich działkach rolnych położonych na terenach ONW musi zwrócić uzyskaną płatność, jeżeli zmniejszył deklarowaną powierzchnię na ONW lub sprzedał bądź wydzierżawił działkę, która objęta była ONW. 

-Ministerstwa Środowiska Departamentu Polityki Ekologicznej o wyjaśnienie czy istnieją podstawy prawne do uruchomienia przez Izbę Programu rekultywacji gleb zakwaszonych, poprzez stosowanie wapna pochodzącego z przerobu kopalin naturalnych finansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


POWIĄZANE

W imieniu premiera Mateusza Morawieckiego minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan K...

Zbigniew Babalski złożył rezygnację z funkcji wiceministra rolnictwa na ręce pre...

Polityka resortu rolnictwa będzie uzgadniana z partnerami społecznymi, którzy we...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę