Z zakresu produkcji pierwotnej

3 marca 2008
Krajowa Rada Izb Rolniczych oraz Instytut Zootechniki w Balicach realizują ogólnopolski cykl szkoleń nt. „Aktualne wymagania w zakresie produkcji i użytkowania pasz na poziomie gospodarstwa rolnego”. Projekt został ogłoszony i zakontraktowany przez Fundację Programów Pomocy dla Rolnictwa (FAPA) w ramach Sektorowego programu Operacyjnego „Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich 2004-2006” (Działanie 1.3 „Szkolenia”) z Krajową Radą Izb Rolniczych oraz Instytutem Zootechniki w Krakowie pod numerem S/118/2006.
Beneficjentami projektu są rolnicy. Celem projektu jest dostarczenie niezbędnej wiedzy z zakresu produkcji i użytkowania pasz zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa paszowego. Uczestnicy szkolenia uzyskają wiedzę pozwalającą im na złożenie egzaminu ze znajomości zagadnień dotyczących wytwarzania pasz leczniczych nie przeznaczonych do obrotu przed komisją powołaną przez Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 31 stycznia 2007 r.
Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza w porozumieniu z liderami projektu, do końca lutego 2008 r. zorganizowała w województwie warmińsko-mazurskim łącznie 16 szkoleń (w 2007 roku - 7 szkoleń, a w 2008 - 9 szkoleń), podczas których przeszkolonych zostało 406 rolników. Z uwagi na duże zainteresowanie producentów rolnych naszego województwa w marcu br. zorganizowane zostaną jeszcze dwa szkolenia w Ełku i Nowym Miecie Lubawskim.
W programie szkolenia przewidziano omówienie przepisów prawnych dotyczące higieny i produkcji pasz oraz żywienia zwierząt; wymagania dotyczące jakości pasz; podstawy żywienia zwierząt; organizacja bazy paszowej; bilansowanie dawek pokarmowych przy pomocy programów komputerowych.
Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza zwróciła się także do Warmińsko-Mazurskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii o umożliwienie przedstawicielom inspekcji weterynaryjnej – Powiatowym Lekarzom Weterynarii, uczestnictwa w szkoleniach. Dzięki ich obecności uczestnicy szkoleń, bezpośrednio po uzyskaniu wiedzy teoretycznej, mieli możliwość zweryfikować ją z praktycznymi wymogami stawianymi przez inspektorów weterynaryjnych gospodarstwom rolnym produkującym pasze.POWIĄZANE

Krajowa Rada Izb Rolniczych informuje, że jest organizatorem wypoczynku letniego...

Na wniosek wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka pre...

Ponad dwustu dolnośląskich sołtysów przyjechało w czwartek, 10 marca do Wrocławi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę