aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Zarząd KRIR apeluje do sadowników

15 maja 2007
W związku z wystąpieniem  na terenie całego kraju   fali przymrozków, które spowodowały wymarznięcie upraw sadowniczych  zarząd Krajowej  Rady Izb Rolniczych apeluje do poszkodowanych sadowników o zgłaszanie  tego faktu w urzędach gmin. Wójtowie bowiem zobowiązani są do złożenia   w Urzędzie Wojewódzkim  wniosku  o powołanie komisji do oszacowania szkód w uprawach wywołanych przez wiosenne przymrozki.

Na przełomie kwietnia i maja bieżącego roku, na terenie całego kraju, temperatury w porze nocnej i porannej parokrotnie spadały poniżej 0? C, a na niektórych obszarach osiągnęły pułap nawet poniżej -7? C.

Dlatego też  straty producentów rolnych mogą osiągnąć znaczne rozmiary, co więcej już teraz wielu ekspertów twierdzi, iż możemy mówić o stanie klęski.
Zarząd KRIR uważa więc  , że  korzystnie byłoby oszacować rzeczywisty rozmiar szkód wyrządzonych przez tak niskie temperatury o tej porze roku, czyli w okresie niezmiernie intensywnej wegetacji roślin.
Krajowa Rada Izb Rolniczych oczekuje   też od Rządu podjęcia niezwłocznych działań mających na celu wprowadzenie daleko idącej pomocy dla gospodarstw dotkniętych anomaliami pogodowymi rekompensującej ponoszone straty w postaci miedzy innymi przyspieszenia wypłat dopłat bezpośrednich, prolongaty terminów spłat wcześniej zaciągniętych kredytów. Ponadto  uruchomienia kredytów klęskowych i uruchomienia wsparcia z funduszy UE przeznaczonych na te cele  , a także uruchomienia pomocy stypendialnej dla dzieci w wieku szkolnym.

    

POWIĄZANE

Klienci Poczty Polskiej mogą skorzystać z nowej usługi dotyczącej przesyłek reje...

Oficjalnie zostało potwierdzone, że Rada Nadzorcza Krajowej Grupy Spożywczej w d...

Krajowa Rada Izb Rolniczych informuje, że jest organizatorem wypoczynku letniego...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę