Zarząd ZIR o restrukturyzacji cukrowni 

19 czerwca 2002

w sprawie restrukturyzacji cukrowni w województwie zachodniopomorskim

Szczecin, 21 lutego 2002 r.

1. Celem restrukturyzacji przemysłu cukrowniczego w woj. zachodniopomorskim jest:

  1. utrzymanie cukrowni w polskich rękach poprzez objęcie przez plantatorów i pracowników większościowego pakietu akcji cukrowni, z którymi są związani, zapewnienie wpływu plantatorów na ich funkcjonowanie oraz zachowanie samodzielności prawnej tych podmiotów w ramach Krajowej Spółki Cukrowej;
  2. stabilizacja kontraktacji i produkcji buraków cukrowych, utrzymanie obecnego limitu produkcji cukru i jego docelowe zwiększenie do 90 tys. t rocznie, odzyskanie utraconego limitu cukru z rejonu Choszczna i Myśliborza, niedopuszczenie do wyprowadzenia nawet jego części poza teren województwa;
  3. dostosowanie ilości cukrowni do realiów ekonomicznych, posiadanego limitu produkcji cukru i realizowania kampanii w optymalnych terminach (80-90 dni);
  4. poprawa ekonomicznej efektywności działania, zapewnienie konkurencyjności zrestrukturyzowanych cukrowni zachodniopomorskich w stosunku do funkcjonujących na polskim rynku podmiotów zagranicznych.

2. Restrukturyzacja i przekształcenia własnościowe cukrowni w Gryficach, Kluczewie i Szczecinie powinny odbywać się łącznie, z uwzględnieniem interesów społeczno-gospodarczych regionu.

3. Przed przystąpieniem do restrukturyzacji należy wynegocjować z przedstawicielami plantatorów i pracowników pakiety: plantatorski, socjalny i inwestycyjny.

4. W pierwszej kolejności powinna zostać zrestrukturyzowana Cukrownia Szczecin celem pozostawienia jej limitów produkcyjnych w województwie, a także zapewnienia stabilizacji kontraktacji oraz terminowej zapłaty plantatorom za dostarczony surowiec.

5. Aktualna sytuacja prawna wszystkich cukrowni musi ulec pilnej zmianie, gdyż tymczasowość stanowi realne zagrożenie ekonomiczne ich działalności, utrudnia proces kredytowania, modernizacji i rozwoju.

Za Zarząd
Prezes Edward Sadłowski


POWIĄZANE

Krajowa Rada Izb Rolniczych informuje, że jest organizatorem wypoczynku letniego...

Na wniosek wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka pre...

Ponad dwustu dolnośląskich sołtysów przyjechało w czwartek, 10 marca do Wrocławi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę