Zdaniem samorządu rolniczego

21 września 2007
Zdaniem Krajowej Rady Izb Rolniczych zawarte w załączniku  do projektu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie wysokości i sposobu uiszczania opłat za zadania wykonane przez okręgowe stacje chemiczno-rolnicze stawki opłat za niektóre usługi świadczone przez stacje chemiczno-rolnicze uległy zbyt wysokiemu podniesieniu.

Jak podkreślają  przedstawiciele samorządu rolniczego zaproponowane w projekcie kwoty za najczęściej wykonywane przez rolników badania gleb stanowią około 125% ich aktualnych cen, co wydaje się zbyt drastyczną podwyżką. Dlatego też zarząd Krajowej Rady Izb rolniczych wnioskuje do resortu rolnictwa  o zmianę ich wysokości w następujących pozycjach załącznika na następujące: 271. badania gleb użytków rolnych (pH, fosfor, magnez, potas) – 8,25 zł , 272. badania gleb, ziem i podłoży ogrodniczych – 33 zł , 273 badania gleb pod kątem nawożenia mikroelementami – 22 zł.
Zaproponowane  stawki uwzględniają wzrost ceny za daną usługę w wysokości 10% co naszym zdaniem  byłoby rozwiązaniem znacznie bardziej optymalnym. Zbyt duży skok kosztów ponoszonych przez rolnika za tego typu usługi doprowadzić może bowiem do rezygnacji ze zlecania badań co zaś miałoby negatywny wpływ na użytkowanie gleb i w konsekwencji wysokość plonów upraw na tych użytkach – mówi Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR.


POWIĄZANE

Krajowa Rada Izb Rolniczych informuje, że jest organizatorem wypoczynku letniego...

Na wniosek wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka pre...

Ponad dwustu dolnośląskich sołtysów przyjechało w czwartek, 10 marca do Wrocławi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę