a_konopie_targi_2023
EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 750

Żeby chleb nie był za drogi...

28 grudnia 2006

Polska skorzysta, w razie potrzeby, z mechanizmów interwencyjnych UE, aby zapobiec ewentualnym podwyżkom cen pieczywa
W związku z pojawiającymi się ostatnio pogłoskami, jakoby w przyszłym roku miały wzrosnąć gwałtownie ceny detaliczne pieczywa, Agencja Rynku Rolnego informuje, że mechanizmy interwencyjne UE gwarantują Polsce bezpieczeństwo w zakresie poziomu cen zbóż.

W ostatnim roku zanotowano wzrost ceny pszenicy konsumpcyjnej o ok. 40%, natomiast ceny pieczywa (według danych GUS) wzrosły w tym czasie przeciętnie o 5-6%. Ceny detaliczne pieczywa i innych przetworów zbożowych nie mają tak silnego związku z cenami ziarna zbóż, jak się powszechnie uważa. Udział cen skupu pszenicy w cenie detalicznej chleba mieszanego wynosi ok. 13-15%.

W bieżącym sezonie krajowe zapotrzebowanie na ziarno zostało oszacowane na poziomie 27,4 min t. Od początku sezonu na rynku zbóż utrzymuje się przewaga popytu nad podażą. Według szacunku GUS, tegoroczne zbiory zbóż wyniosły ogółem 22 min t, tj. o blisko 5 min t (18,4%) mniej niż w 2005 r. i o blisko 4,8 min t (o 17,9%) mniej od średniej z lat 2001-2005. Tak słabe zbiory były spowodowane dotkliwą suszą w czerwcu (od III dekady) i lipcu br. oraz intensywnymi opadami deszczu w okresie zbiorów. Zapasy zbóż, którymi dysponuje Komisja Europejska i z których Polska może korzystać, są nadal duże. W magazynach interwencyjnych UE jest 6,3 min t zbóż, w tym 1,6 min t pszenicy konsumpcyjnej, 420 tyś. t jęczmienia oraz 4,3 min t kukurydzy. W tym roku Polska otrzymała zgodę na sprzedaż z zapasów interwencyjnych 200 tyś. ton pszenicy konsumpcyjnej będącej w posiadaniu ARR na rynek wewnętrzny w celu przetworzenia jej na mąkę. Obecnie w Polsce poziom cen skupu zbóż jest zbliżony do średniej unijnej. Według ostatnich danych Komisji Europejskiej, przeciętna cena skupu pszenicy konsumpcyjnej wynosi w Polsce 147 €/t. Najniższy poziom cen notowany był na Węgrzech - 113 €/t, wobec 150 €/t w Polsce. W tym czasie za jęczmień paszowy na obszarze UE płacono średnio 136 €/t, najmniej w Estonii - 100 €/t, a w Polsce - 125 €/t. Przeciętna cena kukurydzy wynosiła natomiast 147 €/t; najniższa była na Węgrzech - 105 €/t, podczas gdy w Polsce - 150 €/t.

Zdaniem Agencji Rynku Rolnego, nie ma powodu do niepokoju, jeżeli chodzi o zaopatrzenie rynku w zboża, tym bardziej, że Komisja Europejska prowadzi ciągłą sprzedaż zbóż z zapasów interwencyjnych.


POWIĄZANE

Oficjalnie zostało potwierdzone, że Rada Nadzorcza Krajowej Grupy Spożywczej w d...

Krajowa Rada Izb Rolniczych informuje, że jest organizatorem wypoczynku letniego...

Na wniosek wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka pre...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę