a_bio_expo_Ptak

Związki popierają projekt ustawy rolnej

5 kwietnia 2002

Minister rolnictwa Jarosław Kalinowski przedstawił centralnym związkom rolniczym projekt ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego państwa.

Dokument zyskał poparcie m.in. Kółek Rolniczych, Samoobrony, Rolniczej Solidarności i ZZR Ojczyzna, a także przedstawicieli samorządu rolniczego.

Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego ma na celu wdrożenie do systemu prawa rolnego konstytucyjnej zasady, że ustrój rolny w Polsce opiera się na funkcjonowaniu rodzinnych gospodarstw rolnych – czytamy w uzasadnieniu. W projekcie jasno określono, że właścicielem gospodarstwa rolnego może być tylko osoba z wykształceniem rolniczym. Przedstawiono również zasady obrotu nieruchomościami rolnymi oraz opisano progi obszarowe dla powiększanych gospodarstw. Według projektu maksymalna wielkość gospodarstwa rolnego ma wynieść od 100 do 300 ha w zależności od regionu Polski. Podstawowe gospodarstwo – w świetle ustawy – będzie miało wielkość od 10 do 20 ha.

Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa ma zostać zmieniona na Agencję Nieruchomości Rolnych, która będzie posiadać prawo pierwokupu ziemi.

Ustawa ma dotyczyć nie tylko obywateli polskich, ale również – po upływie okresu przejściowego – obywateli państw Unii Europejskiej nabywających nieruchomości rolne w Polsce.

Na konferencji prasowej po spotkaniu z przedstawicielami związków rolniczych Kalinowski zaznaczył, że w projekcie zostaną jeszcze doprecyzowane zasady pozwalające funkcjonować spółdzielniom. Sprecyzowania wymagają również zapisy dotyczące obecnych właścicieli gospodarstw przekraczających maksymalne normy. Minister chce, aby projekt trafił pod obrady rządu jeszcze w kwietniu. 

Po więcej szczegółów odsyłamy do tekstu projektu ustawy.

Czytaj także:
MRiRW: O obrocie nieruchomościami rolnymi
Państwowa ziemia dla polskich rolników
Obniżenie rat przy zakupie ziemi

IJ, za PAP, Biurem Prasowym MRiRW

POWIĄZANE

Oficjalnie zostało potwierdzone, że Rada Nadzorcza Krajowej Grupy Spożywczej w d...

Krajowa Rada Izb Rolniczych informuje, że jest organizatorem wypoczynku letniego...

Na wniosek wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka pre...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę