aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Zwiększony deficyt agencji rolnych

21 października 2002

Jak zwiększyć wydatki na rolnictwo w 2003 r. nie zwiększając deficytu budżetowego?. Rząd ma pomysł: zwiększyć komercyjne zadłużenie agencji rolnych ARR i ARiMR o 2,4 mld zł. To nie wszystko: rząd myśli również o odroczeniu spłaty zaciągniętych w ubiegłych latach kredytów do 2004-2005 r.

W zabiegach ukrywających rzeczywistą wysokość deficytu budżetowego w rolnictwie, rząd idzie na całość. Tylko w przypadku Agencji Rynku Rolnego chce zwiększyć zadłużenie o 1,3 mld zł. Tegoroczne decyzje w sprawie interwencji na rynkach rolnych sprawiają, że tegoroczny deficyt ARR, pokryty w całości środkami z kredytów zaciągniętych w bankach komercyjnych wyniesie 1,6 mld zł, a zadłużenie wzrośnie do blisko 2,3 mld zł. Z prostego rachunku wynika więc, że na koniec 2003 r. agencja interweniująca na rynkach rolnych obciążona będzie astronomicznym długiem w wysokości 3,6 mld zł. Poważnie zadłużyć ma się też ARiMR, do tej pory będąca na lekkim plusie – na ok. 1,1 mld zł. Dla porównania: budżet na rolnictwo i rynki rolne i rozwój wsi wyniesie w tym roku 3,5 mld zł.

To nie wszystko. Wiceminister rolnictwa Czesław Siekierski ujawnił wczoraj, że resort ma pomysł, by w przyszłym roku zaniechać spłaty odsetek od kredytów zaciągniętych przez ARR w poprzednich latach. Chcemy utrzymać tegoroczny poziom interwencji – tłumaczył sejmowej komisji rolnictwa wiceminister Siekierski.

Te rozwiązania to zamiatanie śmieci pod własny dywan. Szukajmy innych rozwiązań, bo za kilka lat nie będzie wiadomo, co z tym olbrzymim zadłużeniem zrobić – ostrzega poseł PO Aleksander Grad z sejmowej komisji rolnictwa.

Pytane przez nas o ocenę pomysłu banki twierdzą, że jeszcze go z nimi nie konsultowano. Nic na temat pomysłu odroczenia spłaty nie wiemy, nie będziemy go komentować – powiedział PG Piotr Gajdziński, rzecznik prasowy Banku Zachodniego WBK. Bank udzielił ARR kredytu w wysokości 150 mln zł.


POWIĄZANE

Klienci Poczty Polskiej mogą skorzystać z nowej usługi dotyczącej przesyłek reje...

Oficjalnie zostało potwierdzone, że Rada Nadzorcza Krajowej Grupy Spożywczej w d...

Krajowa Rada Izb Rolniczych informuje, że jest organizatorem wypoczynku letniego...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę