aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Zarudzki: w marcu nabór wniosków na modernizację

13 stycznia 2016
Zarudzki: w marcu nabór wniosków na modernizację
PAP / Tomasz Gzell

W tym roku zostaną uruchomione kolejne działania i poddziałania w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. W marcu przewidywany jest nabór wniosków na modernizację obejmującą zakup maszyn i urządzeń - poinformował PAP wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki.

"Właśnie został przyjęty harmonogram wdrażania poszczególnych działań i poddziałań w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na 2016 r. W tym roku zostanie uruchomiona większość działań, a niektóre powtórzone" - powiedział wiceminister.

W pierwszej połowie marca ruszy nabór na najbardziej oczekiwane przez rolników działanie - z dopłatami do modernizacji gospodarstw rolnych, obejmującymi między innymi zakup maszyn i urządzeń poprawiających konkurencyjność gospodarstw. Wnioski będą przyjmowały oddziały regionalne Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Będzie też można składać wnioski poprzez biura powiatowe ARiMR.

Ministerstwo nie przewiduje zmian zasad naboru. Jak zaznaczył Zarudzki, jest to pierwszy nabór z nowego PROW, który obejmuje, w ramach modernizacji, możliwość dofinansowania maszyn i urządzeń. Zmiany, po przeanalizowaniu ewentualnych problemów, mogą być wprowadzone w następnym naborze.

O przyznaniu wsparcia decydują kryteria dostępu, a kolejność przyznawania pomocy wynika z liczby punktów otrzymanych podczas oceny wniosków wskazujących na to na ile planowana inwestycja przyczyni się do wzmocnienia siły ekonomicznej gospodarstwa.

Maksymalne dofinansowanie, jakie można będzie uzyskać na ten cel wynosi 200 tys. zł na jedno gospodarstwo i jednego beneficjenta. Ostatni nabór wniosków na ten zakres wsparcia odbył się jeszcze w ramach PROW 2007-2013, w 2013 r. W sumie rolnicy, uwzględniając także wcześniejsze nabory, podpisali ponad 73 tys. umów na kwotę około 11 mld zł.

W drugiej połowie marca ponownie ruszy nabór na modernizację, skierowany do producentów trzody (produkcja prosiąt), krów mlecznych i bydła mięsnego.

Działanie to będzie skierowane do rolników, którzy planują inwestycje budowlane w ramach rozwoju produkcji zwierzęcej.

Na tego typu inwestycje, związane z rozwojem produkcji prosiąt, maksymalne dofinansowanie wynosi 900 tys. zł; na rozwój produkcji mleka krowiego oraz produkcji bydła mięsnego rolnik może uzyskać dotację do 500 tys. zł.

Dotacja będzie wypłacana w formie refundacji kosztów danej inwestycji. Dopłata wynosi 50 proc. poniesionych kosztów kwalifikowalnych. A w przypadku, gdy o taką pomoc stara się młody rolnik lub grupa rolników dopłata może wynieść 60 proc.

Pierwszy nabór wniosków na to działanie odbył się na jesieni 2015 r.

Jeszcze w marcu ARiMR będzie przyjmowała wnioski o premie dla młodych rolników. Czekamy na formalne potwierdzenie ze strony KE, by w naborze tym uwzględnić także rolników, którzy w ubiegłym roku rozpoczęli kierowanie gospodarstwem przed założeniem wniosków o pomoc - zaznaczył wiceminister. Komisja jest przychylna, ale czekamy na oficjalne potwierdzenie proponowanej przez nas zmiany programu.

Celem działania ”Ułatwianie startu młodym rolnikom” jest zachęcanie do przejmowania gospodarstw rolnych przez osoby młode (do 40 lat) o odpowiednich kwalifikacjach zawodowych. W ten sposób poprawia się efektywność gospodarowania i zwiększa konkurencyjność.

"Zarówno ci, którzy składali wnioski w ubiegłym roku, jak i ci, którzy będą składać wnioski w marcu, będą uwzględnieni i będą mogli zostać beneficjentami" - powiedział Zarudzki. Potwierdził, że wysokość premii nie zmieni się. Będzie można otrzymać 100 tys. zł. Podkreślił, że w celu uzyskania pełnej informacji na temat poszczególnych działań warto kontaktować się z biurami powiatowymi ARiMR oraz doradcami rolnymi.

Ostatni nabór wniosków o przyznanie pomocy dla młodych rolników, w ramach PROW 2007-2013, odbył się w maju-czerwcu 2014r. O premię ubiegało się 23,4 tys. rolników, ale z powodu braku środków nie wszyscy mogli otrzymać wsparcie.

W ramach PROW 2014-2020, uwzględniając ubiegłoroczny nabór w ramach PROW 2014-2020, premie będzie mogło otrzymać ok. 30 tys. rolników.

(PAP)


POWIĄZANE

Zgodnie z wynikami pierwszych 16 dni czerwca utrzymuje się pozytywna dynamika wa...

W nowym sezonie na Ukrainie nasili się konkurencja pomiędzy przetwórcami a ekspo...

Kazachstan zwiększa import pszenicy i mąki pochodzenia rosyjskiego – podaje APK-...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę