OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Kalendarz Wielokulturowy 2014

5 stycznia 2016
Z inicjatywy Grupy ,,Młodzi w Kulturze ‘’ z Jarosławia ukazała się już  trzecia edycję Kalendarza Wielokulturowego. Publikacja na 2014 rok, inspirowana przedwojennymi kalendarzami galicyjskimi, tradycyjnie bazuje na szacunku dla różnorodności kulturowej, a co się z tym wiąże – religijnej. Całości dopełniają pochodzące ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego, fotografie.
 
Jak podkreśla  Marlena Dudek  z Grupy ,,Młodzi w Kulturze’’ ze względu na zawartą wiedzę oraz wartość sentymentalną, Kalendarz może być wyjątkowym prezentem noworocznym, materiałem dydaktycznym i pomocą naukową.

Kalendarz zawiera 3 kalendaria – gregoriańskie, juliańskie oraz żydowskie, kalendarz zodiakalny, oznaczenia właściwe dla danego obrządku lub religii. Tegoroczna publikacja została uzupełniona o kalendarz historyczny, kalendarz imion słowiańskich z r. 1827. Tekst „O kalendarzu” zaczerpnięto z Kalendarza Ilustrowanego Słowa Polskiego na rok zwyczajny 1903. Na kalendarium zaznaczono również główne święta rzymskokatolickie, grekokatolickie oraz żydowskie, a także wspomnienia ważniejszych Świętych – w obecnym brzmieniu, stosując współczesną pisownię.

- Opisy świąt oraz uroczystości celebrowanych przez Polaków i Rusinów pochodzą z wielotomowego dzieła Oskara Kolberga – „Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce”, pamięci którego poświęcono 2014 rok. Teksty dotyczące świąt żydowskich opracowano w oparciu o „Przewodnik judaistyczny obejmujący kurs literatury i religii” (Nussbaum Hilary, Warszawa 1893). W Kalendarzu znalazło się także miejsce na pochodzące z publikacji „Liwoczanin. Kalendarz rolniczo-gospodarski na Rok Pański 1851”, opisy nazw miesięcy Przytaczając teksty zastosowano oryginalny język publikacji – mówi Marlena Dudek.

Elektroniczna wersja Kalendarza dostępna jest na stronie internetowej
www.izbapamieci.org.pl w zakładce Kalendarz Wielokulturowy / Kalendarz Wielokulturowy 2014. Kalendarz można zakupić drogą pocztową, za pośrednictwem grupy „Młodzi w Kulturze”.  Adres gmail.com





POWIĄZANE

Nie każda data w kalendarzu ma duszę. Ale 3 maja – ma. Jest jak stary portret w ...

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – Biało-Czerwona Symfonia Tożsamości   2 m...

W dobie rosnącej popularności gamingu wśród młodzieży, wybór odpowiedniego kompu...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę