Duży popyt na akcje spółek mięsnych

16 kwietnia 2004

Inwestorzy polubili spółki mięsne. Duży popyt na akcje Sokołowa i Dudy wywindował wczoraj ich kursy: pierwszej firmy o 8,7%, drugiej o 6%. Obie spółki pokażą dobre wyniki za I kwartał. Liczą na korzyści z wejścia Polski do Unii Europejskiej i poprawę rezultatów w całym roku.

Sokołów, który cieszył się ostatnio dużym zainteresowaniem, wczoraj okazał się liderem wzrostu na giełdzie. Jego kurs wynosi już 5,4 zł i jest najwyższy od sierpnia 1999 r. Pod względem wartości obrotów (16,6 mln zł) Sokołów znalazł się również w czołówce (piąte miejsca za Pekao, Orlenem, TP i KGHM). Właściciela zmieniło prawie 1,6 mln walorów, co stanowi blisko 1,5% kapitału.

Średnio na jednej sesji w ostatnim miesięcy z rąk do rąk przechodziło 350 tys. papierów firmy z Sokołowa Podlaskiego. Wczoraj wzrósł również popyt na akcje Dudy, które zanotowały historyczne maksimum (91,8 zł) przy obrotach sięgających 6 mln zł. Na sesji właściciela zmieniło ponad 31 tys. walorów, czyli prawie pięć razy więcej od średniej miesięcznej.

Sokołów nie podał do publicznej wiadomości prognoz na ten rok. Spółka w I kwartale z nawiązką zrealizowała założenia przyjęte przez zarząd. - To był dla nas nadspodziewanie dobry okres. Plan sprzedaży na pierwszy kwartał został przekroczony o ponad 25% - twierdzi Mieczysław Walkowiak, wiceprezes ds. handlu i marketingu Sokołowa. Przyznał, że rosną przychody zarówno ze sprzedaży krajowej, jak i zagranicznej.

- Jesteśmy przygotowani do konkurencji na rynku unijnym, mamy certyfikaty i coraz więcej zagranicznych klientów chce z nami współpracować. Na koniec marca eksport stanowił już ponad 20% przychodów, a w grudniu około 14% - mówi wiceprezes Walkowiak.

Jego zdaniem, Sokołów coraz wyraźniej zaczyna odczuwać pozytywne efekty zakończonej restrukturyzacji i specjalizacji produkcji. Chwali się, że firma ma najwyższą rozpoznawalność marki w branży. - Moce produkcyjne wykorzystujemy w około 70%. Odpowiemy więc na wzrost popytu na nasze wyroby - dodaje.

Część inwestorów do zainteresowania się Sokołowem mogły skłonić spekulacje na temat ewentualnych zmian w akcjonariacie. Niektóre media, w tym zagraniczne, pisały, że Federacja Farmerów Szwedzkich (ma prawie 20% walorów) może odsprzedać papiery. Wskazywały, że polską firmą interesuje się duński Danish Crowne i amerykański Smithfield Foods. - Przedstawiciele największych akcjonariuszy, czyli Szwedów i Finów, na ostatniej radzie nadzorczej zapewnili, że nie będą sprzedawać akcji - wyjaśnił wiceprezes Walkowiak. Przypomnijmy, że fiński HK Ruokatalo Oyj ma ponad 21% kapitału Sokołowa.

Maciej Duda, dyrektor generalny Zakładów Mięsnych Duda, zapewnia, że spółka również przekroczyła plan na I kwartał. - Nam także wzrasta eksport i sprzedaż w kraju - mówi. Choć kurs rośnie od kilku miesięcy, dyrektor M.

Duda, którego rodzina kontroluje firmę, nadal uważa, że jej akcje są niedowartościowane. Nie zdradza, jaka cena by go satysfakcjonowała.

Sokołów i Duda to zakłady mięsne najwyższej klasy. Mają uprawnienia eksportowe. Firmy narzekają jednak na wzrost cen surowca, co sprawia, że konkurencyjność polskich wyrobów maleje. - Ceny wieprzowiny w ostatnich trzech miesiącach wzrosły o 25%. Są jeszcze niższe niż w Unii, ale co będzie dalej, trudno przewidzieć. Liczymy, że polskim firmom uda się utrzymać konkurencyjność - mówi M. Walkowiak.

Od 24 marca akcje Sokołowa poszły w górę o jedną trzecią. Nie ma powodów, by spodziewać się rychłego końca tej tendencji. Udało się odrobić już niemal całe straty z bessy z lat 1999-2001. Na początku lutego prognozowaliśmy przyśpieszenie zwyżki. Tak też się faktycznie stało - notowania Sokołowa rosną równie szybko jak w sierpniu ub.r.

Kurs idzie w górę być może nawet zbyt szybko - w takich przypadkach korekty są nagłe i niespodziewane. Nie sposób zresztą obecnie określić, jaki zasięg będzie miał ewentualny spadek. Więcej czynników przemawia za kontynuacją trendu wzrostowego. Tym bardziej, że kurs wybił się właśnie z dwuletniej formacji kanału.

Od sierpnia ub.r. kurs Dudy znajduje się w stabilnym trendzie rosnącym. W tym czasie najgłębsza korekta wyniosła zaledwie kilkanaście procent. Do tej pory nie był to zatem walor o dużym ryzyku. W tym roku kurs rósł w wąskim kanale. Ostatnio doszło do wybicia w górę. Potencjał wynikający z formacji nie jest jednak duży, a poza tym zbliża się psychologiczna bariera 100 zł.

Być może korekta jest więc blisko. Trend wzrostowy jest na razie niezagrożony.


POWIĄZANE

Krajowa Rada Izb Rolniczych otrzymała odpowiedź w sprawie kontroli mięsa wieprzo...

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz zdecydowanie negatywnie ocenia propozycję...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę