Adama_15.03.2020
Azoty_16.03.2020

Maciej Duda został Przedsiębiorcą Roku

20 listopada 2006

Przedsiębiorcą Roku 2006 w Polsce jest Maciej Duda, prezes Polskiego Koncernu Mięsnego "Duda". Przy okazji konkursu zaprezentowano wyniki badań, w których biznesmeni mówili, co im utrudnia życie

"Za skuteczne oparcie strategii biznesowej na sile własnej rodziny" - napisało w uzasadnieniu przyznania nagrody Maciejowi Dudzie jury konkursu Przedsiębiorca Roku 2006 "Entrepreneur of the Year". Jego organizatorem jest firma Ernst & Young.

- Dziękuje za docenienie osiągnięć mojej rodziny. Dziękuje rodzicom, rodzeństwu, każdemu mojemu pracownikowi. Tylko dzięki wam tu stoję - powiedział zwycięzca.

Duda jest prezesem koncernu 20 zakładów zajmujących się hodowlą zwierząt oraz ubojem, rozbiorem i dystrybucją mięsa. Jego produkty można zjeść w kilkudziesięciu krajach świata. Firma do Włoch wysyła szynki, podroby na Ukrainę, świńskie głowy do RPA, a boczek do Korei. PKM Duda to firma rodzinna. Założył ją w 1990 r. ojciec obecnego prezesa - Marek. W firmie pracuje brat Dudy, jego siostra oraz kuzyni. Maciej Duda odpowiada za sukces giełdowy firmy. W 2002 r., mając zaledwie 29 lat, wprowadził ją na parkiet. Od czasu giełdowego debiutu jej wartość wzrosła siedmiokrotnie. Obecnie firma ma 1 mld zł obrotu i 44 mln zł zysku. Z majątkiem szacowanym na 190 mln zł rodzina Dudów zajmuje 89. miejsce na liście najbogatszych Polaków tygodnika "Wprost". Maciej Duda dostał też nagrodę w kategorii produkcja.

Laureatami w kategorii nowy biznes zostali Łukasz Osowski, Michał Kaszczuk, właściciele IVO Software, producenta oprogramowania komputerowego. Z kolei Bogusław Kowalski, szef firmy Graal, dostał wyróżnienie w kategorii usługi. Nagrodę odebrał z rąk zastępcy redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej" Piotra Stasińskiego.

Teraz do Monte Carlo
Dzięki wygranej w przyszłym roku Maciej Duda stanie do rywalizacji z przedsiębiorcami z prawie 40 krajów, w których organizowany jest konkurs. Podczas gali w Monte Carlo będzie walczył o tytuł World Entrepreneur of the Year. Konkurs Przedsiębiorca Roku "Entrepreneur of the Year" organizowany jest już od 20 lat. Liczą się w nim nie tylko finanse firmy, ważna jest też osobowość kandydata, styl kierowania firmą, strategia, zarządzania ludźmi, innowacyjność.

W Polsce Przedsiębiorcę Roku wybierano dopiero po raz czwarty. W pierwszym konkursie zwyciężył Krzysztof Pawłowski, założyciel i rektor Wyższej Szkoły Biznesu - National Louis University w Nowym Sączu, w drugim Zbigniew Sosnowski, producent rowerów z firmy Kross, a w ub.r. Tadeusz Winkowski, właściciel jednej z najnowocześniejszych drukarni w Polsce.

Partnerami konkursu są: Fortis Bank, "Gazeta Wyborcza", "Harvard Business Review", Warszawska Giełda Papierów Wartościowych, TVN 24.

Za dużo państwa w gospodarce
Wraz z ogłoszeniem wyników konkursu firma Ernst & Young przedstawiła wyniki badania na temat oceny warunków prowadzenia biznesu w Polsce. Na pytania ankieterów odpowiadało ponad 60 przedsiębiorców - uczestników konkursu. Najwięcej narzekań było na podatki. Aż 89 proc. przedsiębiorców przyznało że system podatkowy w Polsce nie jest zbyt stabilny, a jego ciągłe zmiany nie sprzyjają rozwojowi firm. Rozwój utrudniają też długotrwałe kontrole skarbowe. Firmy wskazują rozwiązanie problemu. 97 proc. ankietowanych uznało, że sytuację poprawiłoby wprowadzenie odpowiedzialności majątkowej dla urzędników skarbowych. Przedsiębiorców pytano też, czy w Polsce jest problem ze zdobyciem kapitału. Twierdząco odpowiedziało 61 proc. badanych. Najczęściej firmy korzystają z własnych środków, na drugim miejscu są kredyty bankowe, a na trzecim pomoc publiczna (w tym fundusze rządowe i unijne).

Polscy biznesmeni przyznają, że są dobrze przygotowani do konkurencji na rynku krajowym (68 proc.), gorzej wypada konkurencyjność na rynkach międzynarodowych. Jedynie 32 proc. uznało, że mogą podbijać świat.

Większość firm (88 proc.) przyznała też, że zbyt duża jest obecność państwa w polskiej gospodarce. Tylko 6 proc. uznało, że "udział państwa jest w sam raz". Co więcej, wszyscy badani napisali, że polscy politycy nie interesują się losem przedsiębiorców i nie konsultują z nimi kluczowych dla gospodarki decyzji.

Finaliści - najlepsi przedsiębiorcy w Polsce
• Tomasz Długiewicz, One-2-One • Krzysztof Domarecki, Selena • Maciej Duda, PKM „Duda" • Marek Grela, prezes GM Records co roku produkującego kilkaset milionów płyt DVD i CD.

Przemysław Koelner, twórca firmy Koelner, producenta zamocowań budowlanych.

Bogusław Kowalski, szef firmy Graal, producenta i dystrybutora konserw rybnych. Kontroluje ok. 34 proc. polskiego rynku.

Dariusz Miłek, prezes CCC, sieci sklepów obuwniczych.

Krzysztof Olszewski, prezes Solaris Bus & Coach, producenta autobusów, które jeżdżą po miastach całej Europy.

Łukasz Osowski, Michał Kaszczuk, właściciele IVO Software, producenta oprogramowania komputerowego.

Marcin Wasilewicz, dyrektor DTS Przyjemne Przeprowadzki zajmującego się krajowymi i międzynarodowymi przeprowadzkami przedsiębiorstw i osób prywatnych.


POWIĄZANE

Rada Sektora Wołowiny zaprezentowała w piątek w ministerstwie rolnictwa ...

Uzgodnienie z konsorcjum banków wstępnych warunków finansowania...

Uważamy, że projekt prezydenta powinien rozwiązać problem kredytów frankowych - ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę