Co ze środkami ochrony roślin?

8 lutego 2016
Co ze środkami ochrony roślin?

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych wyraził stanowczy sprzeciw wobec planów Komisji Europejskiej dotyczących wycofania z rynku ponad 70 substancji czynnych wchodzących w skład środków ochrony roślin.

Według przedstawicieli PZPRZ wycofanie substancji czynnych spowoduje znaczne trudności w prowadzeniu skutecznej ochrony chemicznej w uprawach rolniczych, w szczególności w uprawach zbóż i kukurydzy oraz przyczyni się do zmniejszenia rotacji substancji występujących na danym polu, co w długofalowej perspektywie wpłynie na wzrost odporności agrofagów na dane substancje. Jest nielogiczne i nierozsądne, kiedy mówimy o wzroście produkcji wyróżniającej się lepszą jakością, a jednocześnie wprowadzamy hamulce-zauważają autorzy oświadczenia.

W gospodarstwach rolnych o produkcji roślinnej zmiany wpłyną na zakłócenie organizacji pracy, zwiększenie liczby zabiegów, obniżenie i pogorszenie jakości plonów, podniesienie kosztów produkcji, które już teraz nie są niskie, czyli chcieliśmy dobrze - wyszło jak zawsze -czytamy w stanowisku wydanym przez Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych.

Bardzo dużo mówi się ostatnio o wprowadzaniu do obrotu środków niewiadomego pochodzenia - podrabianych i sprzedawanych po znacznie zaniżonych cenach - w opinii rolników zrzeszonych w PZPRZ wywoła to zwiększenie zainteresowania takimi środkami, a jednocześnie da wyraźny sygnał wprowadzającym wspomniane środki, aby wypełnić lukę powstałą po wycofaniu niektórych substancji czynnych, co w praktyce oznacza rezygnację z dużej grupy środków ochrony roślin. Stosowanie środków ochrony roślin bardzo często tych samych na tym samym polu lub na tę samą roślinę spowoduje uodpornienie agrofagów, co oznacza szkodę dla konsumentów i producentów. Według rolników z PZPRZ jest to negatywny sposób działania, który na otwartym rynku wpłynie na obniżenie konkurencyjności, kiedy w obecnym czasie toczy się walka o pozyskanie nowych rynków zbytu.

ppr.pl / Tadeusz Szymańczak (PZPRZ)


POWIĄZANE

Za nami kolejne suche lato. W rolnictwie niedobory wody związane ze zmianami kli...

Świeże owoce, to obok ziół, podstawowy surowiec roślinny, wykorzystywany przez „...

Największe ukraińskie przedsiębiorstwo drobiarskie, MHP, zamierza przed końcem t...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę