aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Copa i Cogeca publikują nowy pakiet środków pozwalających na zażegnanie kryzysu rolnego w UE

3 marca 2016
Copa i Cogeca publikują nowy pakiet środków pozwalających na zażegnanie kryzysu rolnego w UE

Podczas gdy rolnicy w całej Unii protestują przeciw tragicznej sytuacji, z jaką borykają się unijne rynki rolne, Copa i Cogeca opublikowały dzisiaj pakiet środków pozwalających na zażegnanie tego kryzysu i nawoływały UE do podjęcia działań.

Przemawiając na konferencji prasowej, Sekretarz Generalny Copa-Cogeca Pekka Pesonen powiedział „Sytuacja każdego dnia staje się coraz gorsza. Rolnicy i spółdzielnie rolnicze zmagają się z poważnymi problemami finansowymi, a wielu z nich jest zmuszonych zarzucić działalność. Znaleźli się oni w szczególnie niekorzystnej sytuacji po utracie, z dnia na dzień, naszego głównego zagranicznego rynku zbytu - Rosji - wartego 5,1 mld euro, w wyniku sytuacji na politycznej arenie międzynarodowej. Ceny środków produkcji rosną w galopującym tempie, szczególnie ceny nawozów, a załamanie się cen ropy wywierające presję na ceny towarów nie wpłynęło na koszt nawozów. Sytuacja ta jest nie do wytrzymania. 500 milionowy pakiet udostępniony przez UE we wrześniu ubiegłego roku nie wystarczy, by poradzić sobie z tą tragiczną sytuacją. Co gorsza, to tej pory wypłacono jedynie 25% tego pakietu. Jeśli UE nie podejmie natychmiastowych działań, kryzys osiągnie niespotykany poziom, ciążąc coraz bardziej na gospodarce obszarów wiejskich i uniemożliwiając UE wyżywienie rosnącej liczby ludności w przyszłości.”

„W dniu, w którym państwa członkowskie przedstawiły Komisji Europejskiej listę proponowanych rozwiązań, które zostaną omówione w marcu, Copa i Cogeca opublikowały pakiet środków, który właśnie przedłożyliśmy Komisji Europejskiej w celu poprawy tej tragicznej sytuacji,” podkreślił.
Nakreślając główne środki, powiedział „Musimy doprowadzić do ponownego otwarcia rosyjskiego rynku, przyśpieszyć negocjacje handlowe z Japonią, wzmocnić działania promocyjne i wykorzystać ubezpieczenia kredytów eksportowych. Musimy również zintensyfikować działania pozwalające na lepsze zarządzanie rynkiem, w tym czasowo podnieść cenę interwencyjną mleka i przedłużyć okres dopłat do prywatnego przechowywania wieprzowiny i produktów mlecznych. Należy przeprowadzić przegląd narzędzi rynkowych w sektorze warzyw i owoców. Trzeba walczyć z nieuczciwymi praktykami w łańcuchu żywnościowym, by rolnicy mogli uzyskać wyższe ceny za swoje produkty i aby dystrybutorzy nie wywierali na nich nadmiernej presji. Można zmniejszyć koszty środków produkcji poprzez zniesienie ceł importowych, zwłaszcza tych nakładanych na nawozy. Potrzebujemy także bardziej zdecydowanych działań ze strony Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) w zakresie umarzania zadłużenia, pomocy państwa i dostosowania pułapu „de minimis”. Państwa członkowskie muszą również w pełni wykorzystać narzędzia dostępne w ramach unijnej polityki rozwoju obszarów wiejskich i programów krajowych, by pomóc rolnikom w skuteczniejszym zarządzaniu ryzykiem.”

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie (http://www.copacogeca.eu/Menu.aspx).

Copa -Cogeca


POWIĄZANE

Konsumenci w Polsce coraz bardziej zwracają uwagę na ekologiczne opakowania, szc...

Stella Kyriakides, unijna komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności: „Choci...

Kombajny CLAAS. Więcej niż tylko maszyna. Wyzwania w rolnictwie stają się coraz ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę